Reklama

Media: Carrefour opuści Polskę po 25 latach

Carrefour Polska zmienia właściciela. Już wkrótce ponad 900 sklepów, jakie sieć posiada w naszym kraju, ma zostać przejętych przez Mid Europa Partners, fundusz, który rozwinął w Polsce Żabkę.

Portal dlahandlu.pl. informuje, że rozmowy dotyczące przejęcia trwać mają od jesieni. 

Carrefour to lider francuskiego rynku. W Europie sieć ma ponad 2,8 tysiąca supermarketów i 703 hipermarkety. Jeden z głównych udziałowców, francuski biznesmen i miliarder, Bernard Arnault, po 14 latach inwestowania w Carrefoura, zdecydował się na sprzedaż udziałów w grupie. Za pakiet 5,7 proc. otrzymał w zeszłym roku 724 milionów euro - informował wtedy Reuters. Zaraz potem akcje firmy spadły o prawie 5,5 proc. 

Carrefour odchodzi z Polski po 25 latach

W Polsce sieć działa od 1997 roku. Dlahandlu.pl informuje, że na koniec pierwszego kwartału 2022 r. grupa posiadała 935 sklepów, w tym 92 hipermarkety, 152 supermarkety, 682 convenience i 9 dyskontów. Od stycznia do marca 2022 roku sprzedaż Carrefoura wyniosła 20,24 mld euro - o 9 proc. więcej w porównaniu do poprzedniego kwartału. 

Reklama

Według francuskiego magazynu Challenges, poszukiwanie chętnych do przejęcia sklepów w Polsce rozpoczęło się w połowie 2021 roku. Do audytu biznesów Carrefoura w Polsce została wtedy wynajęta międzynarodowa firma KPMG. Rzeczniczka sieci przyznała wówczas, że gigant rozważa możliwość konsolidacji, zbycia lub przejęcia zagranicznych spółek zależnych, ale nie podjął decyzji o sprzedaży aktywów. 

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Mid Europa Partner jest znany w Polsce

Portal dlahandlu.pl ustalił, że polski oddział sieci Carrefour ma przejąć fundusz Mid Europa Partner. To założony w 1999 roku w Londynie niezależny fundusz private equity. Fundusz koncentruje się na Europie Środkowo-Wschodniej i zarządza aktywami o wartości około 5,3 miliarda euro. W Polsce Mid Europa Partners jest współwłaścicielem Allegro, to on wprowadził firmę na giełdę. Od 2011 do 2017 wspierał rozwój Żabki, inwestował też w Grupę Hortex i LuxMed.

Carrefour zmienia swoje plany nie tylko wobec Polski. W styczniu, po 17 latach, francuska sieć opuściła Słowację. W Belgii, jeszcze przed pandemią, Carrefour odnotował ponad 56 milionów euro strat i musiał zwolnić ponad 1000 osób. Wkrótce potem tamtejszy oddział stracił głównego master franczyzodawcę. We Włoszech zaś, pod koniec 2021 roku, administracja sieci poinformowała tamtejsze związki zawodowe, że zamknie 106 własnych sklepów. Jako powód podała spadek obrotów i liczby klientów. Sieć wyraziła nadzieję, że dzięki restrukturyzacji w 2022 roku jej bilans wyjdzie na zero. Carrefour prowadzi w tym kraju 1450 sklepów i zatrudnia ponad 16 000 osób - informuje propertynews.pl. 

Ewa Wysocka 

Zobacz również: 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »