Media prowadzą fundacje wspierające ciężko chorych
Fundacja Polsat pomaga chorym dzieciom od 25 lat, a teraz realizuje najnowszy projekt budowy Centrum Chorób Rzadkich. Problem dotyka 3 mln Polaków, z czego większość to dzieci.
Nazwanie nowego podatku od reklam składką i zapowiedź, że część wpływów zostanie przeznaczona na służbę zdrowia ma przekonać do wprowadzenia tej daniny. Jednak już dziś, i przez ostatnie lata, media oraz powołane przy nich fundacje pomagają ciężko chorym. Fundacja Polsat do tej pory przeznaczyła na to ponad ćwierć miliarda złotych.
Jednym z argumentów rządu za wprowadzeniem nowej składki, czyli dodatkowego podatku od reklam jest przeznaczenie jej m.in. na wsparcie Narodowego Funduszu Zdrowia. Tyle tylko, że pieniądze według projektu miałyby być przeznaczone na różne cele m.in. na dofinansowanie projektów związanych z kulturą i dziedzictwem narodowym. Po drugie, nawet jeśli część pieniędzy poszłaby na NFZ, to nie poprawiłoby to i tak sytuacji w służbie zdrowia, której do tego, żeby zaczęła działać bardziej efektywnie, potrzebne są systemowe zmiany i porządna informatyzacja.
Trudno też nie zauważyć, że od lat przy koncernach mediowych funkcjonują fundacje jak Fundacja Polsat czy Fundacja TVN, które pomagają najsłabszym i ciężko chorym, o których państwo się nie zatroszczyło wystarczająco. I nie są to jednorazowe akcje, ale stała pomoc jak w przypadku Fundacji Polsat, która działa od 25 lat i ratuje zdrowie oraz życie dzieci, z różnymi, często bardzo ciężkimi schorzeniami, które bez wsparcia nie mają szans na wyzdrowienie.
W ramach działalności fundacja opłaca zakup sprzętu medycznego, rehabilitacyjnego, a w wyjątkowych przypadkach zabiegi operacyjne w klinikach prywatnych i za granicą. Dodatkowo znaczącą część wydatków przeznaczana jest na finansowanie remontów placówek medycznych i ośrodków zdrowia zajmujących się leczeniem, rehabilitacją i terapią dzieci.
Od samego początku angażowała się też w projekty, które były pionierskimi działaniami jak m.in: przeniesienie do Polski programu Rodzinnych Przeszczepów Wątroby.
Do dziś Fundacja Polsat objęła swoją pomocą 37 835 małych pacjentów i wsparła finansowo 2 635 szpitali i ośrodków medycznych w całym kraju, które zostały wyremontowane lub wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny, a także szkoły, przedszkola i placówki, w których przebywają dzieci w pieczy zastępczej.
Plus pomaga Fundacji Polsat w budowie Centrum Chorób Rzadkich
W sumie na cele statutowe Fundacja Polsat przekazała dotąd 257,07 mln zł. Fundusze na prowadzenie działalności pochodzą z ogólnopolskich kampanii, darowizn, dotacji wielu firm i osób prywatnych, wspieranych przez spółki z Grupy Polsat i trafiają tam również pieniądze w ramach specjalnych bloków reklamowych. 6 grudnia 2020 roku, już po raz osiemnasty, w Polsacie widzowie mogli pomóc chorym dzieciom, podopiecznym Fundacji Polsat, oglądając Mikołajkowy Blok Reklamowy.
Teraz Fundacja rusza z najnowszym, dużym i bardzo potrzebnym projektem budowy Centrum Chorób Rzadkich w Instytucie Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, a projekt wspiera operator sieci Plus. Niestety dotychczas państwo nie zapewniło tu systemowej opieki, a szacuje się, że na choroby rzadkie cierpi 3 miliony Polaków, z czego zdecydowana większość chorych stanowią dzieci. Zazwyczaj zmagają się oni nie tylko z bólem czy niepełnosprawnością, ale także z długim czasem oczekiwania na prawidłową diagnozę oraz niewystarczającą opieką lekarską. Często nie stać ich na bardzo drogie leki, ale co gorsza nie wiedzą gdzie i jak się zwrócić się o pomoc przy tak rzadko występujących chorobach. Są przypadki, gdy w całej Polsce to samo schorzenie ma tylko kilkoro dzieci.
Więcej o działalności Fundacji Polsat
d.e.