Media publiczne w Polsce: EBU zaniepokojona planami rządu PiS

Europejska Unia Nadawców jest poważnie zaniepokojona rządowymi planami zmian w mediach publicznych w Polsce. EBU, która zrzesza nadawców publicznych z całej Europy, napisała w tej sprawie list otwarty do premier Beaty Szydło, a także do polityków PiS, którzy zajmują się opracowaniem zmian. List miał trafić m.in. do wicepremiera Piotra Glińskiego i wiceministra kultury Krzysztofa Czabańskiego, który opracowuje zmiany.

Przewodniczący oraz Dyrektor Generalna EBU piszą, że proponowane zmiany mogą zniszczyć media publiczne. Chwalą pomysł ustabilizowania finansowania Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, ale podkreślają, że planowane zmiany władz mediów publicznych są niepokojące.

Dyrektor Generalna EBU Ingrid Deltenre mówi Polskiemu Radiu, że to jeden z powodów napisania listu otwartego. - Słyszymy, że są pomysły, aby zmienić status prawny mediów i przekształcić je w instytucje kultury, które będą miały zupełnie nowe władze, a te będą znacznie bliżej rządu niż dzisiejsi regulatorzy - mówi Dyrektor Generalna EBU.

Reklama

Według Ingrid Deltenre, nie ma obecnie powodu, by zmieniać struktury mediów publicznych w Polsce. - Telewizja Polska i Polskie Radio są zorganizowane tak jak inni w Europie, na przykład telewizja francuska czy RAI. Jaki więc jest powód, by zmieniać strukturę nadawcy? - dodaje.

W liście do premier Beaty Szydło EBU zwraca uwagę, że mimo złej kondycji finansowej, polskie media publiczne należą do najlepszych w Europie. - Uważamy, że to właśnie dlatego, że te media są tak dobre, rząd chce mieć kontrolę nad zawartością merytoryczną i mieć przez to wpływ. A to nas bardzo martwi. Kto mógłby pomyśleć, że do takiej dyskusji dojdzie w Polsce? Wasz kraj jest modelem sukcesu. Dlatego właśnie nas to martwi. Nie chcemy, aby Polska stała się drugimi Węgrami - mówi Deltenre.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że przekształci Polskie Radio i Telewizję Polską w narodowe instytucje radiofonii i telewizji. Jeszcze w grudniu do Sejmu ma trafić projekt pierwszej z ustaw, nad którą pracuje zespół pod przewodnictwem wiceministra kultury Krzysztofa Czabańskiego. W następnych tygodniach zespół ma też opracować przepisy, które miałyby rozwiązać problem finansowania mediów publicznych.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: rządy pis | media publiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »