Reklama

MF: ​Pracujemy nad zmianą janosikowego!

​Pracujemy nad rozwiązaniem umożliwiającym spłaszczenie janosikowego tak, by jego wpłata była na poziomie stabilnym i antycyklicznym - powiedział w Sejmie wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Wiceszef MF odpowiadając w Sejmie na pytania posłów ws. projektu budżetu na 2021 r. zapowiedział, że trwają prace nad zmianami w zakresie tzw. janosikowego, czyli podatku solidarnościowego, który bogatsze samorządy płacą na rzecz biedniejszych.
Wskazał też, że dług sektora general government nie przekroczy w tym roku 60 proc. PKB.

- Nie myślimy o całkowitej likwidacji janosikowego, ale myślimy o takim rozwiązaniu, które by umożliwiło jego spłaszczenie, tzn. żeby ta wpłata janosikowego była na poziomie stabilnym i antycyklicznym - zapowiedział Skuza.

Reklama

Dodał, że prace nad takim rozwiązaniem trwają w ramach "zespołu roboczego w komisji wspólnej rządu i samorządu". "Mamy wstępne założenia. Zespół będzie miał kolejne spotkanie 21 grudnia - zapowiedział.

Odpowiadając na pytania dotyczące jednostek samorządu terytorialnego i ich dochodów w projekcie na 2021 r. Skuza zwrócił uwagę na wzrost subwencji ogólnej do kwoty przekraczającej 70 mld zł, czyli o ponad 5 proc. "W tym subwencji tzw. części oświatowej o ponad 2,2 mld" - wskazał.

Samorządy

Ponad 302 mln zł trafiło w zeszły piątek na konta jednostek samorządu terytorialnego - poinformował w komunikacie przekazanym PAP wiceminister finansów Sebastian Skuza. Chodzi o rozdysponowane kwoty rezerwy subwencji ogólnej.

"Ponad 302 mln zł trafiiło na konta JST. To kolejna w ostatnich tygodniach transza środków dla samorządów. Niedawno otrzymały one blisko 270 mln zł - tzw. 500+ dla nauczycieli i ponad 151 mln zł z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej" - podał Skuza, cytowany w informacji MF.

"W trakcie prac Zespołu do spraw finansów publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu ustaliliśmy podział rezerwy subwencji ogólnej na 2020 r. Stanowisko w tej sprawie zostało już podpisane, dziś zostaną przekazane pieniądze. Kryteria przewidują przyznanie środków dla JST z uwzględnieniem m.in. dochodów w przeliczeniu na jednego mieszkańca oraz różnicy w dochodach uzyskanych za 3 kwartały 2020 r. i za 3 kwartały 2019 r." - wyjaśnił Skuza.

Zaznaczył, że dodatkowe pieniądze otrzymają gminy, powiaty i województwa spełniające kryteria podziału rezerwy, bez konieczności składania wniosków.

Dochody budżetu

Wpływy do budżetu z tytułu VAT w 2020 r. będą znacznie wyższe niż zapisane w znowelizowanej ustawie budżetowej 170 mld zł - powiedział we wtorek w Sejmie wiceminister finansów Sebastian Skuza.

- Dane z tytułu podatku od towarów i usług, jeżeli chodzi o wpływy (do budżetu - PAP) za wrzesień, październik, listopad były dużo wyższe od naszych oczekiwań i mogę powiedzieć, że wpływy z podatku od towarów i usług będą znacznie wyższe, niż to co zostało zapisane w nowelizacji ustawy budżetowej - powiedział Skuza.

W znowelizowanej ustawie budżetowej na 2020 r. założono, że wpływy z podatku od towarów i usług wyniosą w br. 170 mld zł.

Co z długiem?

Skuza odniósł się też do państwowego długu publicznego. Powiedział, że z najnowszych szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że dług w ujęciu general government, czyli wg metodologii UE, nie przekroczy w tym roku 60 proc. PKB. "Szacujemy to na ok. 58 proc. PKB" - powiedział.

W projekcie ustawy budżetowej zapisano, że dług sektora general government (definicja UE) ma wynieść na koniec 2020 r. 62,2 proc. W 2021 r. dług ma wzrosnąć do 64,7 proc. PKB.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »