MFW obniżył prognozę wzrostu PKB Polski w 2023 roku

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) obniżył prognozę wzrostu polskiego PKB w 2023 roku z 0,5 do 0,3 proc.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę wzrostu PKB Polski w 2023 r. do 0,3 proc. z 0,5 proc., a w 2024 r. do 2,4 proc. z 3,1 proc. - wynika z bazy danych cyklicznego raportu World Economic Outlook. Swoje poprzednie szacunki MFW opublikował w październiku 2022 roku. 

Bank Światowy: polska gospodarka silnie spowolni

Przypomnijmy - w najnowszej, styczniowej publikacji Bank Światowy również obniżył prognozę wzrostu PKB Polski.

BŚ obniżył prognozę wzrostu PKB Polski w 2023 r. do 0,7 proc. z 3,6 proc. szacowanych w czerwcu. Według instytucji, tempo wzrostu PKB Polski w 2024 r. wyniesie 2,2 proc., o 1,5 pkt. proc. mniej niż w poprzedniej rundzie prognoz.

Reklama

"Słabsze prognozy dla Polski na 2023 r. są wynikiem kilku czynników. Po pierwsze, mamy do czynienia z silnym spowolnieniem popytu wewnętrznego z powodu podwyższonej inflacji, która uderza w siłę nabywczą. Po drugie, traci na znaczeniu efekt odłożonego w czasie - z powodu pandemii COVID - popytu. Po trzecie, jest to efekt oczekiwanej redukcji zapasów, po ich silnym przyroście wspierającym wzrost w 2022 r." - powiedziała w grudniu ub.r. cytowana w komunikacie ekonomistka Banku Światowego na kraje Unii Europejskiej Cristina Savescu.

PIE: Wzrost PKB Polski wyhamuje

Polska gospodarka uniknie recesji; w I kwartale 2023 r. PKB wzrośnie o blisko 0,5 proc. - prognozuje tymczasem Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy PIE wskazali, że dane o aktywności gospodarczej z IV kwartału były lepsze niż oczekiwania - "wzrost PKB prawdopodobnie sięgnął ok. 1,8 proc.". W ich ocenie można oczekiwać, że polska gospodarka uniknie recesji. "W I kwartale wzrost będzie zbliżony do 0,5 proc." - przewidują.

W opinii analityków spowolnienie w przemyśle jest słabsze niż zakładały dotychczasowe prognozy. "Branża prawdopodobnie znajdzie się w stagnacji - średnie tempo wzrostu w kolejnych miesiącach będzie kształtować się w okolicach 0,5-1,0 proc. Niemniej unikniemy załamania aktywności, co było bazowym scenariuszem dla większości ekonomistów jeszcze kwartał temu" - wskazali w najnowszym wydaniu "Miesięcznika Makroekonomicznego PIE". W grudniu produkcja przemysłowa wzrosła o 1 proc. za sprawą dobrych wyników sektora maszynowego i motoryzacji.

Zdaniem ekspertów PIE słaby wzrost wydatków konsumpcyjnych będzie "ciążyć na PKB". "W IV kw. 2022 r. konsumpcja prawdopodobnie wzrosła o ok. 1 proc., w I kw. 2023 r. czeka nas wynik zbliżony do zera" - wskazali. Zwrócili uwagę, że dane o sprzedaży detalicznej jednoznacznie wskazują na spadek popytu na dobra trwałe - sprzedaż mebli, sprzętu RTV i AGD w grudniu była o ponad 10 proc. słabsza niż w analogicznym miesiącu 2021 r., a samochodów o 3 proc. Eksperci spodziewają się podobnych tendencji w kolejnych miesiącach. Analitycy zwrócili uwagę, że badania koniunktury wskazują, iż prawdopodobnie "zobaczymy dużo niższą aktywność w usługach, szczególnie rekreacyjnych". Wzrost w tych sektorach będzie "mizerny", w pojedynczych miesiącach wyniki będą słabsze w stosunku do ubiegłego roku.

W grudniu ubiegłego roku analitycy PIE prognozowali, że wzrost PKB Polski w 2023 r. wyhamuje do 1,2 proc., a na początku roku pojawi się recesja - prognozowali w grudniu ubiegłego roku analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W ocenie PIE, w 2024 r. PKB Polski wzrośnie o 3,1 proc. - wynikało z grudniowych prognoz PIE.

NBP: Wzrost PKB Polski w zakresie -0,2 do +1,9 proc. proc. w 2023 roku

W 2023 r. wzrost PKB Polski znajdzie się w zakresie -0,2 do +1,9 proc. proc., a w 2024 r. 1,4-4,1 proc. - wynika z ankiety przeprowadzonej na zlecenie Narodowego Banku Polskiego wśród ekonomistów. Jej wyniki opublikowano na początku stycznia 2023 roku. Prognoza samego banku centralnego to wzrost o 0,8 proc. 

W kolejnym roku tempo wzrostu PKB nie powinno wyjść poza przedział 1,4 proc.-4,1 proc., przy prognozie centralnej równiej 2,8 proc. Jednocześnie prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w 2023 r. wynosi 29 proc., a w 2024 r. - 11 proc. - można było przeczytać w publikacji NBP.

Zobacz również:

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: PKB | wzrost gospodarczy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »