MFW: Reforma Polskiego Ładu grozi przegrzaniem gospodarki

Reforma podatkowa Polskiego Ładu, zwiększająca ekspansję fiskalną, nie jest odpowiednia w kontekście ryzyka przegrzania polskiej gospodarki - ocenił Międzynarodowy Fundusz Walutowy w raporcie po konsultacjach z rządem. Zdaniem analityków MFW, bank centralny powinien kontynuować zacieśnianie polityki pieniężnej, by zminimalizować efekty drugiej rundy, przeciwdziałać ryzyku przegrzania gospodarki.

Według MFW obniżki podatków zawarte w tarczy antyinflacyjnej nie są efektywne i powinny obowiązywać przejściowo.

"Wyłączając wahania związane z wydatkami pandemicznymi, neutralne nastawienie polityki fiskalnej w 2022 r. byłoby właściwe. Implikowałoby to mniej więcej rekomendowany deficyt sektora (general government - PAP) na poziomie ok. 1,5 proc. PKB wobec prognozowanych 3,1 proc. PKB.

Ekspansywny charakter reformy PIT jest zatem nieodpowiedni w kontekście ryzyka przegrzania gospodarki. Choć większa progresywność podatkowa jest wartościowym celem, to permanentnie ekspansywne instrumenty fiskalne powinny być zrównoważone w innych pozycjach budżetowych. Jeżeli związane z pandemią ryzyka zmaterializują się, to przejściowe zwiększenie deficytu w 2022 r. w związku z dodatkowymi, celowanymi programami wydatkowymi byłyby właściwe" - napisano w raporcie.

Reklama

"Choć obniżki podatków zawarte w ‘tarczy antyinflacyjnej’ dają pewne wsparcie gospodarstwom domowym najmocniej dotkniętym wzrostem cen energii, to są one nieefektywne i powinny obowiązywać jedynie przejściowo. W przeciwnym wypadku koszty takich rozwiązań rosną i zaczynają być postrzegane jako substytut innych instrumentów zwalczających inflację. (...) Władze powinny unikać zwiększania wydatków w 2022 r. w kontekście prawdopodobnych dodatkowych przychodów z tytułu nieoczekiwanie wysokiej inflacji" - dodano.

Według MFW, ryzyko ubóstwa energetycznego powinno być ograniczane poprzez celowane instrumenty, np. bony.

Co z polityką NBP?

NBP powinien kontynuować zacieśnianie polityki pieniężnej, by zminimalizować efekty drugiej rundy, przeciwdziałać ryzyku przegrzania gospodarki i zakotwiczyć średnioterminowe oczekiwania inflacyjne - napisał Międzynarodowy Fundusz Walutowy po konsultacjach z polskim rządem i instytucjami bezpieczeństwa finansowego.

"NBP powinien kontynuować zacieśnianie polityki pieniężnej, by sprowadzić inflację do celu. Choć przyspieszenie inflacji było w znacznym stopniu napędzane przez czynniki poza kontrolą polityki monetarnej, to ich dalsze oddziaływanie sprowadza ryzyko nasilenia efektów drugiej rundy, gdy produkt krajowy przekracza potencjał. Dalsze podwyżki stóp procentowych będą konieczne, by zminimalizować efekty drugiej rundy, przeciwdziałać ryzyku przegrzania gospodarki i zakotwiczyć średnioterminowe oczekiwania, które znacząco wzrosły i utrzymują się powyżej celu" - napisano w raporcie.

W ocenie MFW, moment oraz skala kolejnych decyzji w polityce pieniężnej powinny uwzględniać rozwój sytuacji gospodarczej, co w zależności od scenariusza niesie zarówno ryzyka w górę, jak i w dół dla inflacji.

Niższa skala podwyżek stóp procentowych w przyszłości lub wcześniejsze zakończenie cyklu zacieśniania byłoby - zdaniem MFW - wskazane, gdyby szybsza okazała się normalizacja cen związana z ograniczeniami podażowymi lub inflacja bazowa mocniej zareagowałaby na dotychczasowe podwyżki stóp.

Z kolei wyższa skala podwyżek stóp byłaby - w ocenie MFW - zasadna, gdyby presja inflacyjna utrzymywała się lub narastała, również ze względu na dynamikę płac lub większe efekty drugiej rundy związane z cenami energii. "Towarzyszący tym czynnikom wysoki stopień niepewności (...) wskazuje na znaczenie uważnego monitorowania i jasnej komunikacji" - dodano.

MFW podtrzymał wyrażony wcześniej postulat, że NBP powinien przedstawić politykę zarządzania portfolio skupionych w pandemii obligacji. W ocenie Funduszu, gdyby NBP zdecydował się na interwencję walutową, to powinien opublikować "odpowiednie dane, zgodnie z najlepszymi praktykami".

RPP na pięciu posiedzeniach z rzędu, do lutego, podwyższyła referencyjną stopę procentową łącznie o 265 pb do 2,75 proc. oraz stopę rezerwy obowiązkowej o 300 pb do przedpandemicznego poziomu 3,50 proc. Prezes NBP Adam Glapiński powiedział w lutym, że stopy procentowe mogą wzrosnąć do 4 proc. lub wyżej.

MFW przypomniało prognozy dla Polski


Międzynarodowy Fundusz Walutowy pozytywnie ocenił stan polskiej gospodarki oraz przewiduje wzrost PKB Polski o 4,6 proc. w 2022 r. - poinformowało Ministerstwo Finansów (MF) w komunikacie.

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, 18 lutego 2022 r. Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego przyjęła coroczny raport z przeglądu gospodarki Polski w ramach artykułu IV Statutu MFW.

W komunikacie resort wskazał, że fundusz przewiduje wzrost produktu krajowego w 2023 roku o 3,7 proc. Dług publiczny - według prognoz MFW - wyniesie 52,1 proc. w 2022 r., a deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych sięgnie 3,1 proc. PKB.

MF przypomniało, że jego prognozy dotyczące wzrostu PKB na 2022 r. mówią również o 4,6 proc. w ujęciu realnym, a deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych (według metodyki UE) osiągnie poziom ok. 2,9 proc. PKB, czyli poniżej granicy 3 proc. PKB zapisanej w kryteriach z Maastricht.

"W ocenie MFW znaczące wsparcie rządu oraz mocne fundamenty makroekonomiczne pozwoliły zminimalizować negatywne skutki pandemii i wspierać ożywienie w gospodarce. Fundusz ocenia, że wzrastające ceny energii, zakłócone łańcuchy dostaw oraz silny popyt wewnętrzny wpływają na dynamikę cen i jednocześnie wymagają dalszego zacieśnienia polityki monetarnej. Ekspansywna polityka fiskalna powinna być ograniczana, jako że poziom PKB może znaleźć się powyżej swojego potencjału" - podał resort finansów w komunikacie.

Dodano w nim, że według MFW Polska powinna skupić się na transformacji energetycznej, aktywnej polityce wobec zatrudnienia i rynku pracy oraz koordynacji inwestycji publicznych, co jest niezbędne dla utrzymania konkurencyjności naszej gospodarki i pozostania na ścieżce wysokiego wzrostu w przyszłości.
Wskazano, że fundusz pozytywnie ocenia także stabilność sektora bankowego w Polsce, w tym inicjatywy rozwiązania kwestii walutowych kredytów hipotecznych.

EUR/PLN

4,3119 0,0000 0,00% akt.: 28.06.2024, 22:58
  • Kurs kupna 4,3101
  • Kurs sprzedaży 4,3136
  • Max 4,3150
  • Min 4,3073
  • Kurs średni 4,3119
  • Kurs odniesienia 4,3119
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN
PAP
Dowiedz się więcej na temat: MFW | Polski Ład | inflacja w Polsce | stopy procentowe | NBP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »