MFW tnie prognozy gospodarcze. Powodem wojna wywołana przez Rosję

Globalne prognozy gospodarcze pogorszyły się przez inwazję Rosji na Ukrainę - zauważa Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Ekonomiści MFW wskazują, że światowe PKB urośnie w tym i przyszłym roku o 3,6 proc. Wcześniej fundusz prognozował wzrost o 4,4 proc. Gospodarka Rosji skurczy się w 2022 r. o 8,5 proc., w 2023 r. o 2,3 proc. - oceniają ekonomiści MFW.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę wzrostu PKB Polski w 2022 r. do 3,7 proc. z 4,6 proc. (projekcje z końca stycznia br.), a w 2023 r. do 2,9 proc. z 3,7 proc. - wynika z najnowszej wersji cyklicznego raportu MFW World Economic Outlook.

Według MFW, średnioroczna inflacja (CPI) w Polsce wyniesie w 2022 r. 8,9 proc. (8,1 proc. na koniec okresu), a w 2023 r. 10,3 proc. (7,9 proc. na koniec roku).

Reklama

Globalna gospodarka zwalnia

MFW zwraca uwagę, że świat w wielu miejscach nie uporał się jeszcze z gospodarczymi skutkami pandemii Covid-19. A inflacja, która w wielu państwach rosła jeszcze przed wojną ze względu na niedopasowanie popytu i podaży, zmusiła wiele banków centralnych do zaostrzania warunków polityki pieniężnej.

"Wojna spowolni wzrost gospodarczy i podwyższy inflację" - podał MFW w wtorkowym komunikacie. "W porównaniu z naszą styczniową prognozą skorygowaliśmy naszą prognozę globalnego wzrostu w dół do 3,6 procent zarówno w 2022, jak i 2023 r. (...) Tegoroczna prognoza wzrostu dla Unii Europejskiej została zrewidowana w dół o 1,1 punktu procentowego ze względu na pośrednie skutki wojny" - dodano.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Z prognoz MFW wynika, że gospodarka strefy euro urośnie w tym roku o 2,8 proc. w porównaniu do 5,3 proc. w 2021 r. W 2023 r. dodatkowo wyhamuje do 2,3 proc.

PKB USA zwiększy się o 3,7 proc. w tym roku i o 2,3 proc. w przyszłym. MFW przewiduje znacznie niższą dynamikę wzrostu gospodarczego dla Chin w porównaniu do 2021 r., gdy było to jeszcze 8,1 proc.: według kwietniowego przeglądu będzie to odpowiednio 4,4 proc. w 2022 r. i 5,1 proc. w 2023 r.

Gospodarka Rosji skurczy się o 8,5 proc. w tym roku.

Inflacja w górę

MFW wskazuje także na ryzyka inflacyjne. "Rosja jest głównym dostawcą ropy naftowej, gazu i metali, a wraz z Ukrainą pszenicy i kukurydzy. Zmniejszona podaż tych towarów spowodowała gwałtowny wzrost ich cen" - pisze w komunikacie fundusz.

Jak podkreśla: Inflacja stała się wyraźnym i aktualnym zagrożeniem dla wielu krajów. Jeszcze przed wojną rosła dzięki gwałtownie rosnącym cenom towarów i nierównowadze między podażą a popytem.

"Zakłócenia związane z wojną potęgują tę presję. Obecnie przewidujemy, że inflacja pozostanie podwyższona znacznie dłużej" - stwierdzili ekonomiści MFW. Dodali także, że rośnie ryzyko, że oczekiwania inflacyjne oddalą się od celów inflacyjnych banku centralnego. To może skutkować większym zacieśnianiem polityki pieniężnej.

"Ponadto wzrost cen żywności i paliw może również znacząco zwiększyć perspektywę niepokojów społecznych w biedniejszych krajach" - ocenili.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »