Reklama

MG: Efekt bazy wyhamuje obroty towarowe

Analitycy resortu gospodarki oceniają, że w IV kwartale za sprawą efektu bazy nastąpi spowolnienie w obrotach towarowych i eksporcie, co przełoży się na wzrost deficytu w obrotach towarowych i bieżących.

"Przewiduje się, że w IV kwartale br., głównie w rezultacie tzw. efektu wyższej bazy odniesienia, nastąpi dalsze relatywne spowolnienie wzrostu obrotów, zwłaszcza po stronie eksportu, co przełoży się na kontynuację tendencji do wzrostu deficytu obrotów towarowych oraz na rachunku obrotów bieżących" - napisano w comiesięcznej analizie.

Reklama

Analitycy MG zauważają, że wyniki wrześniowe uwypukliły postępującą w kolejnych trzech kwartałach tendencję do ożywienia importowego względem eksportu.

"O ile w I kwartale br. wzrost eksportu wyprzedził o 0,9 pkt. proc. wzrost importu, to w II kwartale nastąpiło wyrównanie tempa wzrostu obu strumieni obrotów, a w III kwartale import wzrósł o 3,7 pkt. proc. szybciej niż eksport. W rezultacie po trzech kwartałach br. wzrost importu w tempie blisko 22 proc. okazał się o 1 pkt. proc. szybszy niż po stronie eksportu" - napisano.

Dowiedz się więcej na temat: import | "Baza" | 'Baza' | eksport | efekt

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »