Miasto musi spłacić ogromne zadłużenie. Wystarczył błąd w papierach przez 2 lata
Wody Polskie nie zgodziły się na podniesienie opłat za wodę i odbiór ścieków dla mieszkańców Konina. Po blisko dwuletniej batalii sądowej Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację tamtejszemu przedsiębiorstwu dostarczającemu media do mieszkań. Efekt? Władze miasta muszą spłacić zadłużenie w wymiarze kilkunastu milionów złotych. Te uzbierały się za dwuletni okres stosowania zaniżonych stawek.
Jak informuje portalsamorzadowy.pl, władze Konina muszą zapłacić 15,5 mln zł zadłużenia Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji z tego miasta. Kwota ta uzbierała się przez blisko dwa lata stosowania zaniżonych opłat za wodę i odbiór ścieków. Jak powiedział prezydent Konina, Piotr Korytkowski, to nie mieszkańcy zostaną obciążeni kosztem wynikającym ze spłaty zadłużenia, a budżet samorządu, jednak na takie rozwiązanie muszą zgodzić się radni.
Z informacji przekazanych przez zarządcę miasta, samorząd zaproponuję spłatę kilkunastu milionów zadłużenia w perspektywie najbliższych dziesięciu lat, począwszy od 2024 r. Dodatkowo trwają prace nad ustaleniem stawek na najbliższe lata. Te zgodnie z zapowiedzią Korytkowskiego mają nie być wyższe od obecnie obowiązujących, choć nie ukrywa, że do złożenia odpowiedniego wniosku zostało pół roku, a decydenci muszą wziąć pod uwagę ogólny wzrost kosztów czy inflację.
- Zgłosiłem do pana prezydenta, aby trzymać w ryzach ceny na kolejny okres taryfowy. Inwestycje, remonty będą pod szczególnym nadzorem. Wykonane zostaną niezbędne prace. One bezpośrednio nie powinny wpłynąć na kolejny okres taryfowy. Ponadto prowadzę w firmie działania służące racjonalizacji kosztów i oszczędzaniu - wyjaśniał prezes PWiK Waldemar Jaskólski, cytowany przez serwis portalsamorzadowy.pl.
Zarzewia problemu należy szukać na początku 2021 r. Dokładnie w marcu tego roku PWiK wystąpiło do Wód Polskich z wnioskiem o aktualizację taryfy rachunków za wodę na lata 2021-2024, które wcześniej zostały ustalone jeszcze w 2018 r. Państwowy regulator jednak nie rozpatrzył zgłoszenia w wymaganym ustawowo terminie 45 dni, a po upływie tego okresu odmówił podwyższenia stawek.
Jednocześnie Wody Polskie zagroziły karą sięgającą 6 mln zł, jeżeli PWiK zdecydowałoby się na podniesienie kwot na rachunkach. Przedsiębiorstwo z Konina wystąpiła w tej sprawie na drogę sądową, która zakończyła się w grudniu 2022 r. Wówczas Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację firmie dostarczającej wodę i odbierającej ścieki wskazując, że stawki płacone przez mieszkańców miasta przez blisko dwa lata były zaniżone.