Miedwiediew i Putin ujawniają zarobki
Prezydent Dmitrij Miedwiediew jest pierwszym rosyjskim przywódcą, który ujawnił dochody swojej rodziny w ramach walki z korupcją. Gospodarz Kremla zadeklarował dochód za ubiegły rok w wysokości 124 tysięcy dolarów. Premier Władimir Putin zarobił natomiast w tym samym czasie 141 tysięcy dolarów, na co złożyły się pensja szefa rządu i emerytura wojskowa.
Dmitrij Miedwiediew wydał w marcu dekret nakazujący wysokim urzędnikom państwowym ujawnienie dochodów własnych i rodziny, a także posiadanych nieruchomości.
Zgodnie z deklaracją, opublikowaną na stronie internetowej Kremla, rosyjski prezydent zarobił w ubiegłym roku 4,14 miliona rubli. Jego dochody wzrosły więc średnio o 1,75 miliona rubli w porównaniu z dochodami z poprzednich czterech lat, ujawionymi przed wyborami prezydenckimi w marcu ubiegłego roku.
Miedwiediew i jego żona są właścicielami 368-metrowego mieszkania i dysponują kontami w dziewięciu bankach o łącznych wkładach w wysokości około 3 milionów rubli, czyli 85 tysięcy dolarów. Rosyjski prezydent posiada także działkę o powierzchni 4700 metrów kwadratowych, a jego żona jest właścicielką dwóch miejsc parkingowych o łącznej powierzchni 32,5 metrów kwadratowych i dziesięcioletniego volkswagena golfa. W deklaracji nie podano wartości nieruchomości, należących do prezydenckiej pary.
Premier Władimir Putin jest natomiast właścicielem 77-metrowego mieszkania i 1500-metrowej działki. Ma także dwa zabytkowe radzieckie samochody GAZ M-21 z 1960 i 1965 roku. W ubiegłym tygodniu obiecał również kupić auto w borykającej się z trudnościami fabryce AwtoWaz, która uzyskała rządową pomoc w wysokości 75 milionów dolarów. Według oświadczenia finansowego, żona Putina Ludmiła nie posiada osobiście żadnego majątku.
Organizacja pozarządowa walcząca z korupcją Transparency International umieściła Rosję na swej światowej liście korupcyjnej pomiędzy Bangladeszem, Kenią i Syrią. Latem prokurator generalny kraju powiedział natomiast, że w Rosji nielegalne dochody wysokich urzędników z korupcji stanowią równowartość jednej trzeciej krajowego budżetu.