Mieszkańcy zapłacą mniej za ciepło. Obniżki o 25 proc., wkrótce o połowę

Zamiast dużych podwyżek - obniżki rachunków. Od środy mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego zapłacą mniej za ciepłą wodę użytkową i ciepło w okresie grzewczym. Jak poinformował ostrowski magistrat, koszt gigadżula będzie niższy o blisko 25 procent. Docelowo obniżka ma sięgnąć 50 procent.

Po blisko 10 miesiącach oczekiwań poznański oddział Urzędu Regulacji Energetyki wydał pozytywną decyzję w sprawie obniżenia taryfy za ciepło. Nowa taryfa dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego zaczęła obowiązywać od środy 15 maja. 

Ostrów Wielkopolski. Opłaty za ciepło niższe o 25 procent

Pierwszy wniosek o obniżenie taryfy został złożony 29 czerwca 2023 roku. - W tym czasie otrzymaliśmy pięć wezwań merytorycznych oraz jedno wezwanie dotyczące opłaty za udzielenie pełnomocnictwa prokurentowi spółki. Ostatecznie zmuszeni zostaliśmy do złożenia skargi na przeciągającą się decyzję oddziału URE do Prezesa URE w Warszawie - powiedział prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego Mariusz Bolach.

Reklama

Decyzja o nowej taryfie miała zapaść 9 lutego. Ponieważ tak się nie stało, spółka opracowała program pomocowy dla mieszkańców, który objął okres rozliczeniowy od stycznia do kwietnia tego roku. Obniżka cen za ciepło, do czasu obniżenia taryfy przez URE, wynosiła 23 proc.

Z programu pomocowego skorzystało ponad 800 osób. Rachunki niższe o 120 zł

Z programu pomocowego skorzystało ponad 800 osób, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej lub materialnej, przewlekle chore, samotne, z niepełnosprawnościami, renciści i emeryci, osoby pozbawione opieki. Program sprawił, że ich rachunki były niższe o średnio 120 złotych

W kwietniu prezydent Ostrowa Wlkp. Beata Klimek wysłała list otwarty do wielkopolskich parlamentarzystów z prośbą o interwencję w sprawie przedłużającej się procedury. Ostatecznie pozytywna decyzja została wydana 26 kwietnia

Energia od OZC - jak podkreślił Bolach - to nie tylko ciepło w grzejnikach. Spółka dostarcza również ciepłą wodę użytkową. To oznacza, że mieszkańcy Ostrowa Wlkp. mogą spodziewać się obniżenia swoich rachunków za ciepłą wodę do celów użytkowych o 25 procent. 

Ceny za ciepło w Ostrowie spadną o ponad 50 proc.

Ceny za ciepło w mieście spadną do 2025 r. o ponad 50 procent - zapowiada miasto. Miasto wygrało premię kogeneracyjną w wysokości 36 mln zł rocznie, którą będzie dostawać przez 15 lat. 

Spółka opracowała kompletną strategię energetyczną i z czterema projektami przystąpiła w 2023 r. do aukcji kogeneracyjnej, przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki. Ostrowski zakład znalazł się wśród wygranych kilkunastu innych zakładów w całej Polsce. Dzięki temu OZC otrzyma łącznie premię w wysokości ponad 500 mln zł.

Obniżka cen ciepła obejmie wszystkie grupy odbiorców

Ta premia - zdaniem prezydent - pozwoli m.in. na przeprowadzenie takich inwestycji w spółce, które w efekcie wpłyną na diametralną obniżkę cen za ciepło. Obniżka cen obejmie wszystkich obiorców - mieszkańców, jednoosobowych działalności gospodarczych oraz przedsiębiorstw. 

Obecnie ostrowianie płacą 117 zł za każdy GJ (gigadżul) wyprodukowanej i dostarczonej energii cieplnej, ale w sezonie 2025/2026 ceny mają spaść do 49 zł/GJ

Planem OZC-u w najbliższych latach ma być całkowite odejście od węgla. Dzięki temu - jak wyjaśniła Klimek - spółka odejdzie od płatności za certyfikaty CO2. 

Kogeneracja polega na wytwarzaniu jednocześnie energii elektrycznej i ciepła. Sprawność energetyczna źródła kogeneracyjnego może przekraczać 80 proc., podczas gdy w procesie wytwarzania energii elektrycznej w klasycznej elektrowni to nie więcej niż 50 procent.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: ceny ciepła | rachunki | Ostrów Wielkopolski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »