Miliard dolarów do wzięcia jeszcze w tym roku
Supergigant światowego futbolu - aktualny mistrz Anglii Manchester United - ze sprzedaży 25 proc. akcji na giełdzie w Singapurze (IPO - pierwsza publiczna emisja papierów) zbierze jeszcze w tym roku 1 miliard dolarów (610 mln funtów).
W najbliższych tygodniach przedstawiciele MU prowadzić będą rozmowy z inwestorami (tzw. road show). Klub właśnie dostał zgodę na ofertę od Singapore Stock Exchange.
MU w ten sposób chce zdyskontować swoją szaloną popularność na rynkach Dalekiego Wschodu stymulowaną intensywnie przez ostatnie lata poprzez marketing, częste odwiedziny i mecze towarzyskie. Pieniądze pozyskane na parkiecie - w rachubę wchodzą akcje bardziej uprzywilejowana co do głosu na WZA i mniej uprzywilejowane, lecz dające prawa do dywidendy - zlikwidują dług klubu wobec... jego właścicieli (amerykańska rodzina Glazerów wzięła pożyczkę na przejęcie MU pod zastaw aktywów MU, dług wynosi teraz 500 mln funtów, roczna rata to 45 mln funtów).
MU ma 333 mln kibiców w całym świecie, w tym 190 mln w Azji. Na tamtejszych giełdach trwa hossa, co daje znakomitą okazję do uplasowania walorów "Czerwonych Diabłów" wśród szukających okazji inwestorów - szczególnie z Chin oraz Hongkongu - i wyjścia z kłopotów.
MU był notowany na LSE (giełda w Londynie), lecz po przejęciu klubu przez rodzinę Glazerów za 790 mln funtów w maju 2005 r. został wycofany z parkietu. Na początku sierpnia br. spekulowano o sprzedaży 25 proc. walorów MU na giełdzie w Hongkongu. W zeszłym roku klub sprzedał obligacje za 500 mln funtów, co pomogło wtedy w obsłudze zadłużenia w bankach.
- - - - -
Manchester United, mimo przegranej w finale piłkarskiej Ligi Mistrzów, został finansowym zwycięzcą tych rozgrywek w sezonie 2010/2011. Angielska ekipa otrzymała od UEFA 53,2 mln euro. Łącznie wśród 32 klubów podzielono 751,4 mln euro.
Drugie miejsce w tym zestawieniu zajął triumfator LM - FC Barcelona, na której konto wpłynęło 51 mln euro. Hiszpański klub zanotował mniejszy niż angielska drużyna przychód z praw do transmisji telewizyjnych. Zdobywcy Pucharu Europy zarobili na nich ok. 20,3 mln, podczas gdy ekipa z Old Trafford ok. 25,9 mln euro.
Trzecia lokata przypadła Chelsea Londyn - 44,5 mln, która zakończyła udział w LM w ćwierćfinale. Półfinaliści ostatniej edycji - Schalke 04 Gelsenkirchen oraz Real Madryt - zarobiły odpowiednio 39,75 mln oraz 39,3 mln euro. Najmniej - 7,4 mln - przypadło MSK Żilina. Słowacki klub przegrał wszystkie sześć grupowych meczów.
Każdy z zespołów, który zakwalifikował się do fazy grupowej LM w poprzednim sezonie, otrzymał minimum 7,2 mln euro od UEFA - 3,9 mln za udział w tej rundzie rozgrywek oraz 3,3 mln za rozegranie w niej sześciu spotkań (550 tys. euro za każdy). Za każde zwycięstwo w fazie grupowej klub otrzymywał dodatkowo 800 tys., a w przypadku remisu 400 tys. euro. Uczestnicy 1/16 finału dostali także po trzy miliony, ćwierćfinaliści - 3,3 mln, a półfinaliści - 4,2 mln euro. Zwycięzca rozgrywek mógł liczyć na premię w wysokości dziewięciu milionów, a przegrany w finale - 5,6 mln euro.
Do narodowych federacji piłkarskich oraz klubów, które nie znalazły się w gronie 32 uczestników fazy grupowej LM, trafiło 125 mln euro.
- - - - -
Manchester United ogłosił wyniki za ostatni rok finansowy. Zysk operacyjny wyniósł 110,9 mln funtów (funt = 4,932 zł). Zarobek przed opodatkowaniem to 29,7 mln funtów (rok temu notowano stratę).
Przychód rok do roku wzrósł do 334,1 mln funtów (licząc na koniec czerwca br.) i był o 45 mln funtów większy niż rok wcześniej. Przychody z działań komercyjnych zwyżkowały i wyniosły 103,4 mln funtów.
W sezonie 2010-2011 Manchester United wygrał angielską Premier League i wystąpił w finale Ligi Mistrzów. Klub został przejęty za 800 mln funtów w 2006 roku przez rodzinę Glazerów z USA. To sprowadziło długi na MUFC, lecz teraz zmniejszyły się one do 308,3 mln funtów (rok temu 376,9 mln funtów). Ostatnio Czerwone Diabły podpisały dwa lukratywne kontrakty sponsorskie - z firmą logistyczną DHL za 40 mln funtów (reklama na koszulkach... drużyny rezerwowej) i wietnamskim operatorem telefonii komórkowej Beeline (klub ma tam 16 mln fanów).
- - - - -
Kluby angielskiej piłkarskiej ekstraklasy - Premier League - w letnim oknie transferowym wydały na transakcje 485 mln funtów - wyliczyła firma Deloitte. To o 120 mln funtów (33 procent) więcej niż rok temu. Oznacza to powrót do poziomu wydatków z lat 2007-2009.
Na czele najwięcej wydających są: Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City oraz Manchester United. Każdy z tych klubów wydał tego lata co najmniej 50 mln funtów. "Wielka piątka" wydatkowała ok. 66 proc. wszystkich pieniędzy przeznaczonych przez 20 zespołów ekstraklasy na wzmocnienia.
Na ściągnięcie graczy z zagranicy wypłacono 205 mln funtów (25 proc. mniej niż w lecie rok temu). Poza Wielką Brytanię wyszło 42 proc. transferowych pieniędzy (rok temu 75 proc.). Na angielskichpiłkarzy wydano 165 mln funtów (34 proc. z kwoty 485 mln funtów).
Podobnie jak w Anglii większe pieniądze wydano także w ekstraklasach Włoch i Hiszpanii.
Krzysztof Mrówka