Miliardy na śmietniku
Obecnie na świecie w slumsach żyje blisko miliarda ludzi. Żyją oni w nielegalnie wybudowanych domach z blachy czy tektury, bez wody, kanalizacji czy prądu. Ich odsetek sięga jedną trzecią światowej populacji miast.
W 30 najbogatszych krajach świata w nędzy egzystuje 54 mln ludzi. Największa liczba biedoty znajduje się w Azji- 550 mln, w Afryce wynosi ona 187 mln, a Ameryce Łacińskiej to kolejne 128 mln. Na czarnym lądzie 40-70% mieszkańców miast mieszka w slumsach. Co ciekawe to slumsy były kolebką najbardziej rewolucyjnych gatunków muzycznych i tańców XX wieku ( tango, jazz, blues, rock and roll, reggae, funk, hip-hop, breakdance, flamenco...).
Gdzie są slumsy?
Największe skupiska występują w Ameryce Łacińskiej ( Meksyk), Azji Południowej (Bombaj) , Afryka ( Nigeria - Lagos, Palestyńska Gaza )
Dlaczego powstały?
Według ekonomistów slumsy są pochodną globalizacji i liberalizacji światowego handlu. Wywarło ono piętno na miastach, powodując w latach 80 gwałtowny przyrost naturalny, który prawie w całości przypadł na szarą strefę. Oczywiście były też wyjątki jak np. południe Chin.