Minister wskazał, co dalej z podatkami. "Będzie dowiezione"

Ministerstwo Finansów pracuje nad rozwiązaniami dotyczącymi obniżenia tzw. podatku Belki i podwyższenia kwoty wolnej od podatku. Informacje podał w piątek wieczorem szef resortu, Andrzej Domański. "60 tys. będzie dowiezione" - zadeklarował minister w rozmowie z mediami. Jeśli chodzi o projekt zmian dotyczący podatku Belki, ma zostać przedstawiony w lutym - podał.

Minister Finansów Andrzej Domański w piątek wieczorem w wywiadzie z TVN24 był pytany o dwie obietnice wyborcze Koalicji Obywatelskiej dotyczące podatków. Chodzi o podatek od zysków kapitałowych oraz kwotę wolną od podatku dochodowego (PIT).

Przypomnijmy, że Koalicja Obywatelska obiecywała podwyższenie kwoty wolnej do 60 tys. zł (obecnie to 30 tys. zł po podwyżce przeprowadzonej w 2022 roku przez rząd PiS w ramach Polskiego Ładu). Jeśli chodzi o podatek od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatek Belki, KO deklarowała zniesienie go dla osób fizycznych w przypadku kwot inwestycji lub oszczędności nie przekraczających 100 tys. zł. Podatek Belki, wynoszący 19 proc., jest płacony od zysków z inwestycji na giełdzie, ale także np. od zysków z lokat, obligacji czy kont oszczędnościowych.

Reklama

Zmiany w podatku Belki - projekt w lutym

- W lutym bieżącego roku przedstawimy propozycję obniżenie podatku Belki - zapowiedział w piątek minister finansów Andrzej Domański.

W wywiadzie dla TVN24 szef resortu finansów, zapewnił że "na pewno w lutym przedstawimy całe rozwiązanie dotyczące obniżenia podatku Belki". Zaznaczył, że nie będzie to całkowite zniesienie podatku od zysków kapitałowych, a wysokość daniny uzależniona będzie od osiągniętych zysków. Pytany, jakie będą progi, od których zależeć ma wysokość podatku, Domański, wskazał, że "przedstawi to po konsultacjach z zainteresowanymi grupami".

Wyższa kwota wolna. Będzie dowiezione

Resort finansów pracuje nad wprowadzeniem nowej kwoty wolnej od podatku na poziomie 60 tys. zł, prowadziłem już rozmowy w tej sprawie z koalicjantami - poinformował także w TVN24 minister. 

- Pracujemy nad tym rozwiązaniem w Ministerstwie Finansów, my chcemy zmiany dotyczącej podatków dokonywać w sposób przewidywalny. Mamy wszyscy w pamięci Polski Ład - powiedział Domański. - Chcemy, aby to była zmiana kompleksowa i zmiana, która będzie wdrażana wraz z naszymi koalicjantami, więc ja już jestem po rozmowach z pozostałymi koalicjantami - będziemy krok po kroku te punkty realizować - dodał.

Szef resortu finansów powiedział, że wariantów na stole jest kilka, ale "60 tys. będzie dowiezione". Nie podał więcej szczegółów, ani nie potwierdził, kiedy nowa kwota wolna od podatku miałaby wejść w życie. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: podatki | podatek Belki | kwota wolna od podatku | podatek dochodowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »