Ministerstwo Finansów: Po 11 miesiącach roku budżet miał 18,3 mld zł nadwyżki

Główny ekonomista resortu finansów Łukasz Czernicki poinformował, że w okresie od stycznia do listopada 2022 roku budżet państwa odnotował nadwyżkę na poziomie 18,3 mld zł.

Po jedenastu miesiącach 2022 roku budżet miał nadwyżkę na poziomie 18,3 mld zł. Wyższe rok do roku były dochody z VAT, CIT i akcyzy, a niższe z PIT - wynika z szacunkowych danych, które przekazał główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki. 

Wzrosła wartość Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Jak zauważył Czernicki, w listopadzie 2022 r. dochody budżetu państwa były niższe o ok. 7,2 mld zł, tj. o 15,7 proc. rdr i wyniosły ok. 38,6 mld zł. W okresie styczeń-listopad 2022 r. wykonanie dochodów budżetu państwa wyniosło ok. 464,5 mld zł i było wyższe o ok. 13,1 mld zł, czyli o 2,9 proc. w stosunku do wykonania w okresie styczeń - listopad 2021 r.

Reklama

"Wydatki do końca listopada br. wyniosły ok. 446,3 mld zł co oznacza, że w budżecie po jedenastu miesiącach 2022 r. odnotowana została nadwyżka na poziomie 18,3 mld zł" - poinformował ekonomista.

Przedstawiciel MF zaznaczył, że zgodnie z ustawą o dodatku węglowym dochody budżetu państwa z wpłaty zysku NBP (ponad określoną w ustawie budżetowej na rok 2022 prognozę wysokości wpłaty części rocznego zysku NBP) zostały przekazane do Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. W ustawie budżetowej na 2022 r. zaplanowano 844 mln 455 tys. zł dochodów z tytułu wpłaty z zysku NBP. Zatem do Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 trafiło 9 mld 581 mln 338 tys. zł.

"Kwota ta pomniejszyła dochody budżetu państwa z tytułu wpłaty z zysku NBP w 2022 r." - poinformował Czernicki.

Maleją dochody z podatku PIT

Zgodnie z danymi MF dochody z VAT w listopadzie br. były niższe o ok. 0,9 mld zł, tj. 4,6 proc. rdr i wyniosły ok. 19,6 mld zł. W okresie styczeń-listopad 2022 r. wykonanie dochodów z VAT wyniosło ok. 211,8 mld zł i było wyższe o ok. 11,8 mld zł, tj. o 5,9 proc. w stosunku do wykonania w okresie styczeń - listopad 2021 r.

Dochody z podatku akcyzowego w listopadzie br. były niższe od dochodów z listopada poprzedniego roku o ok. 0,2 mld zł, czyli o 4,6 proc. i wyniosły ok. 7 mld zł. W okresie styczeń-listopad br. wykonanie dochodów z podatku akcyzowego wyniosło ok. 72,7 mld zł i było wyższe o ok. 4,2 mld zł (tj. 6,2 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń - listopad 2021 r.

Natomiast dochody budżetu państwa z PIT w listopadzie br. były niższe o około 3,8 mld zł, czyli o 57 proc. rdr i wyniosły ok. 2,9 mld zł. Narastająco od początku roku, tj. za okres styczeń-listopad 2022 r., dochody budżetu państwa z PIT były niższe o 1,9 mld zł, czyli o 2,8 proc. rdr i wyniosły 63,5 mld zł.

"Słabsze wykonanie dochodów budżetu państwa z PIT w listopadzie w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku wynika przede wszystkim z przekazania w tym miesiącu samorządom dodatkowych dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku osobowego od osób fizycznych" - wyjaśnił główny ekonomista MF. 

Czernicki dodał, że w listopadzie przekazano jedną trzecią kwoty dodatkowych dochodów zaplanowanych na ten rok, czyli ok. 4,6 mld zł. Udziały w tej samej kwocie zostały przekazane samorządom z budżetu państwa również w grudniu.

Rosną dochody z podatku CIT

Według danych resortu finansów dochody budżetu państwa z CIT w listopadzie br. były wyższe o ok. 0,3 mld zł, tj. 5,8 proc. rdr i wyniosły ok. 4,9 mld zł. W okresie styczeń-listopad 2022 r. wykonanie dochodów z CIT wyniosło ok. 65 mld zł i było wyższe o ok. 17,8 mld zł (tj. 37,7 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń - listopad 2021 r.

W ramach ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, rekompensaty dla przedsiębiorstw energetycznych, dodatki dla gospodarstw domowych oraz dodatki dla podmiotów wrażliwych są finansowane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, który do końca października został zasilony ponad 5,9 mld zł ze środków uzyskanych przez budżet państwa ze sprzedaży w drodze aukcji uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.

"Jest szansa na nadwyżkę za cały rok"

Jak informowała kilka dni temu minister finansów Magdalena Rzeczkowska istnieje szansa na wypracowanie nadwyżki w budżecie za cały 2022 rok. Wskazała jednak, że ostateczne dane będą dostępne po analizie wykonania budżetu za całe 12 miesięcy. 

- Wykonanie budżetu w 2022 r. w całości będziemy mogli podsumować dopiero w roku 2023, a więc już po upływie grudnia. Końcówka roku to okres trudny dla budżetowców i dla Ministerstwa Finansów, bo to jest czas zamykania wydatków budżetowych, ale też jest to okres podsumowywania i liczenia, gdzie mamy oszczędności w budżecie i jak te oszczędności możemy wykorzystać - powiedziała minister finansów.

Rzeczkowska poinformowała,  że w tym roku zdecydowano się na rozwiązanie, w ramach którego nie będzie tzw. środków niewygasających, a więc przechodzących na kolejny rok.

- Ze względu na bardzo oszczędne podchodzenie do wydatków zdecydowaliśmy, że nie ma wydatków niewygasających. Wszystkie plany wydatkowe powinny zostać zamknięte, a oszczędności jakie powstaną w budżecie, będziemy starali się przeznaczyć na najbardziej pilne potrzeby. Przypomnę, ten rok był naprawdę trudny, to rok wojny na Ukrainie i kryzysu energetycznego, więc rząd uruchomił programy wsparcia dla obywateli, w tym programy związane z zamrożeniem cen gazu i energii. Na to wszystko potrzebne są środki. To, co w tym roku uda się wygospodarować, na te potrzeby zostanie przekazane - powiedziała Magdalena Rzeczkowska.

Dwa sposoby liczenia długu publicznego

Prognozowana przez resort nadwyżka w budżecie może wynikać jednak nie tyle z realnego wyniku bilansu, a ze sposobu jego liczenia. Kluczową daną jest wartość długu publicznego. Z jednej strony może być ona obliczana jako zadłużenie wszystkich instytucji wskazanych w ustawie o finansach publicznych. Nie może wynieść ono więcej niż 60 proc. rocznego PKB. Z drugiej strony, zgodnie z wytycznymi unijnymi, dług publiczny może być także liczony jako dług sektora instytucji rządowych i samorządowych. W tym przypadku wlicza się również przykładowo Fundusz Przeciwdziałania COVID-19, nieobjęty w pierwszej metodologii. 

Różnica między wartościami liczonymi na dwa sposoby wyniosła we wrześniu 298,1 mld zł. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Zobacz również:

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: budżet na 2023 | reguła wydatkowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »