Reklama

Ministerstwo Finansów wycofa się z pomysłu kas fiskalnych dla lekarzy?

Do tej pory obowiązek posiadania kas fiskalnych mają przedsiębiorcy, których obroty roczne przekraczały 20 tys. Ministerstwo Finansów chce, by lekarze w gabinetach mieli kasy fiskalne. Czy resort wycofa się z tego pomysłu?

Ministerstwo Finansów chce, by od przyszłego roku kasy fiskalne bez względu na osiągane obroty musieli posiadać lekarze, dentyści, fryzjerzy, kosmetyczki, mechanicy samochodowi, a nawet właściciele budek z zapiekankami.

Reklama

- Nie chodzi o dodatkowe wpływy do budżetu. Chodzi o to, aby uczciwi podatnicy mieli równe szanse w prowadzeniu biznesu z tymi nieuczciwymi - argumentował rzecznik ministerstwa finansów Wiesława Dróżdz.

Jak podkreślał prezes NRL Maciej Hamankiewicz takie rozwiązanie uderzy w pacjentów, gdyż niewielkie gabinety lekarskie albo upadną, albo podniosą ceny.

Tymczasem na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji zamieszczony został projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących z dnia 25 września 2014 r.

W świetle projektu od stycznia 2015 r. zniesione ma zostać zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu kas rejestrujących udzielania przez lekarzy i lekarzy dentystów, prowadzących działalność gospodarczą, świadczeń medycznych osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym.

Obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. zwalniało lekarzy i lekarzy dentystów udzielających świadczeń osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym z obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu kasy rejestrującej (tzw. fiskalnej) pod warunkiem, że kwota obrotu osiągniętego z tytułu świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł.

W myśl § 9 ust. 1 projektu podatnicy korzystający w 2014 r. ze zwolnienia z uwagi na nieprzekroczenie progu obrotu - 20 tys. złotych, którzy po 1 stycznia 2015 r. będą kontynuowali świadczenie usług, będą zwolnieni z obowiązku prowadzenia ewidencji do 28 lutego 2015 r., lub do dnia przekroczenia progu obrotu - 20 tys. złotych.

W przypadku podatników, którzy po 31 grudnia 2014 r. rozpoczną świadczenie usług z zakresu opieki medycznej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, świadczenie tych usług jest zwolnione z obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu kasy rejestrującej przez okres dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym wykonano taką usługę.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że obowiązek prowadzenia ewidencji przy użyciu kasy rejestrującej nie dotyczy sytuacji udzielania świadczeń osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą czyli np. udzielania przez lekarza prowadzącego praktykę lekarską świadczeń na rzecz innej praktyki lekarskiej lub na rzecz podmiotu leczniczego - tego rodzaju transakcje dokumentowane są wystawianymi fakturami VAT.

Projekt rozporządzenia w wersji z lipca br. również zakładający likwidację zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu kasy rejestrującej w przypadku udzielania przez lekarzy i lekarzy dentystów usług z zakresu opieki medycznej został negatywnie zaopiniowany przez Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w stanowisku Nr 30/14/P-VII z dnia 8 sierpnia 2014 r. w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Źródło: nil.org.pl

Katarzyna Wróblewska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »