Mocny początek roku Citi Handlowego. Rekordowa rentowność i przychody

Bank Citi Handlowy ustanowił prawdopodobnie tegoroczny rekord osiągając w I kwartale tego roku rentowność kapitałów (wskaźnik ROE) w wysokości 27,8 proc. Nie wszystkie banki podały jeszcze wyniki. Zysk netto Citi Handlowego wyniósł 604 mln zł, czyli o 20 proc. więcej niż rok wcześniej przy rekordowych przychodach 1,2 mld zł.

- Mocne wyniki pierwszego kwartału potwierdzają solidne fundamenty biznesu, jak również kreowanie wartości dla naszych akcjonariuszy - powiedziała prezes banku Elżbieta Czetwertyńska na konferencji prasowej poświęconej prezentacji wyników.

Citi Handlowy należy do globalnej Citigroup i jego klientami są międzynarodowe korporacje. To właśnie ich aktywności bank zawdzięcza mocny wzrost przychodów i zyski. Kwartalny wynik bank osiągnął dzięki rosnącym przychodom oraz wysokiej aktywności klientów zaliczanych do segmentu bankowości instytucjonalnej zarabiając na ich działalności transakcyjnej i potrzebach kredytowych.

- Widzieliśmy mocny trend klientów w poszukiwaniu finansowania, szczególnie u klientów globalnych - powiedziała Elżbieta Czetwertyńska.

Kredyty dla międzynarodowych korporacji

W bankowości instytucjonalnej kredyty wzrosły o 7 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem, lecz licząc rok do roku - tylko o 2 proc. Kredyty dla klientów globalnych wzrosły natomiast o 13 proc. kwartał do kwartału i o 16 proc. rok do roku. Bardzo mocno wzrosły też ich wolumeny transakcji.

Reklama

- Pierwszy kwartał to dla nas niewątpliwie kwartał wysokiej dynamiki przychodowej (...) Wzrost bazy depozytowej w strategicznych obszarach banku oraz widoczna kontynuacja rosnącego trendu sald depozytów terminowych przełożyły się na wyższe koszty odsetkowe - powiedziała wiceprezes banku Natalia Bożek.

Znacznie silniejszy od wzrostu kredytów był wzrost depozytów. Klienci instytucjonalni powierzyli bankowi o 20 proc. więcej środków niż przed rokiem. Największy wzrost depozytów Citi Handlowy zanotował od sektora publicznego - o 37 proc. licząc rok do roku.

Depozyty gospodarstw domowych wzrosły natomiast o 6 proc., przy czym zmniejszyły się środki na rachunkach bieżących a kilkukrotnie zwiększyły na lokatach terminowych. W bankowości detalicznej depozyty wzrosły o 3 proc. w pierwszym kwartale, co było skutkiem wzrostu portfela klientów Citigold Private Clients o 8 proc. licząc rok do roku. Deponenci chcą jednak coraz lepszego oprocentowania.

- Wyższe koszty odsetkowe zostały zanotowane nie tylko w bankowości detalicznej ale też w korporacyjnej, gdzie głównie małe i średnie firmy wywierają presję na wysokość oprocentowania - powiedziała Natalia Bożyk.  

Na przeciwnym biegunie były kredyty dla klientów indywidualnych. W portfelu banku spadły one o 13 proc. rok do roku do 5,87 mld zł. Większy spadek nastąpił w kredytach konsumpcyjnych niż w kredytach hipotecznych.

Do gry wracają karty kredytowe

Do gry powróciły natomiast karty kredytowe. Wydatki na kartach kredytowych wzrosły o 19 proc. licząc rok do roku przekraczając po raz pierwszy poziomy sprzed pandemii. Liczba transakcji dokonanych kartami kredytowymi zwiększyła się o 6 proc., głównie w kategorii podróże oraz sport i rekreacja. Liczba klientów indywidualnych dokonujących transakcji walutowych w Citi Kantorze osiągnęła najwyższy historycznie poziom.

Citi Handlowy podpisał w I kwartale umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego dla kredytów technologicznego i ekologicznego z dotacją z funduszy europejskich. Dzięki temu, jeśli unijne fundusze napłyną do Polski, będzie mógł wspierać firmy inwestujące w nowoczesne technologie i efektywność energetyczną.

Bank brał też udział w czterech emisjach obligacji dla Europejskiego Banku Inwestycyjnego w łącznej kwocie 1,3 mld zł, w tym obligacji na cele związane z realizacją celów zrównoważonego rozwoju oraz w pierwszej emisji obligacji 20-letnich. Współpracował także z BGK przy emisji euroobligacji w łącznej kwocie 400 mln euro, które zasiliły m.in. Fundusz Przeciwdziałania COVID-19.

Citi Handlowy wypłacił akcjonariuszom 75 proc. zysku za 2022 rok, co oznaczało dziewięć złotych na akcję. To była najwyższa dywidenda wypłacona przez Citi Handlowy od 18 lat.

Jacek Ramotowski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bankowość | City Handlowy | kredyt | kredyty dla firm

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »