Reklama

Mostostal Warszawa wypowiedział umowę na budowę NFM

Firma Mostostal Warszawa wypowiedziała umowę na budowę Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Budowę obiektu dokończy firma, która zostanie wybrana w nowym przetargu. Już wiadomo, że zakończenie prac bardzo się opóźni.

W wydanym w piątek przed północą komunikacie firma zaznaczyła, że bezpośrednią przyczyną odstąpienia od kontraktu było "uporczywe odmawianie przez zamawiającego dokonywania czynności, bez których konsorcjum nie miało możliwości realizowania swoich zobowiązań zgodnie z kontraktem".

"Zaliczyć do nich należy przede wszystkim dostarczenie dokumentacji projektowej umożliwiającej prawidłową i terminową realizację inwestycji oraz zapłatę umówionego wynagrodzenia" - napisano w komunikacie.

Mostostal zwrócił także uwagę, że inicjatywy podejmowane przez firmę, które miały na celu uzdrowienie sytuacji na budowie "poprzez występowanie z propozycjami organizacyjnymi mającymi na celu usprawnienie procesu poprawiania, zatwierdzania i wdrażania niezbędnych zmian projektowych do wykonawstwa (a nawet gotowością przejęcia na siebie przez konsorcjum części obowiązków zamawiającego) nie spotkały się z pozytywnym odzewem zamawiającego".

Reklama

Zaskoczenia z decyzji Mostostalu nie krył prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który podczas sobotniej konferencji prasowej przyznał, że jeszcze kilka dni temu firma zapewniła, że "jesteśmy partnerami w kontakcie, co więcej uzyskaliśmy zapewnienie, że wiemy wzajemnie, jak usprawnić pewne procedury na placu budowy".

"W piątek otrzymaliśmy pismo, w którym Mostostal zawiadamia o odstąpieniu od realizacji kontraktu, a później w rozmowie telefonicznej prezes firmy potwierdził, że konsorcjum nie ma woli kontynuowania budowy. Według naszej interpretacji to odstąpienie nie jest skuteczne prawnie, ale mamy pewne oświadczenie woli powtórzone przez prezesa Mostostalu i w związku z tym zdecydowaliśmy się na rozwiązanie umowy" - tłumaczył prezydent.

Budowa Narodowego Forum Muzyki miała się zakończyć wiosną 2013 r., ale obecnie wiadomo już, że termin ten nie zostanie dotrzymany. "Prace budowlane muszą zostać zinwentaryzowane, Mostostal musi opuścić plac budowy, a my musimy rozpisać nowy przetarg i wybrać nowego wykonawcę. Forum zostanie oddane do użytku nie w 2013 r., ale w roku 2014. W najbliższych czasie poinformujemy, jak będzie wyglądał terminarz wydarzeń na budowie" - mówił prezydent.

Wartość inwestycji to prawie 300 mln zł, niemal połowa tej kwoty będzie pochodzić ze środków unijnych. Dutkiewicz zapewnił, że przesunięcie terminu oddania budynku do użytku na 2014 r. nie stanowi problemu, "ponieważ zdążymy rozliczyć inwestycję".

"Będzie musiał jednak nastąpić ponowny proces notyfikacji tej inwestycji przez Komisję Europejską. Rozmawiałem już w tej sprawie z ministerstwem kultury i te rozmowy będą także kontynuowane w przyszłym tygodniu" - dodał prezydent.

Narodowe Forum Muzyki powstaje na Placu Wolności, w samym centrum Wrocławia, tuż obok Opery Wrocławskiej i jednej z głównych ulic Wrocławia - ul. Świdnickiej. W budynku zaplanowano: salę koncertową na ponad 1800 miejsc, trzy sale kameralne oraz pomieszczenia konferencyjno-biurowe. Gmach będzie miał sześć nadziemnych kondygnacji i trzy podziemne, a jego całkowita powierzchnia wyniesie ponad 48 tys. metrów kwadratowych.

Ma być to jeden z najnowocześniejszych obiektów koncertowych w Polsce. W budynku swoje siedziby będą miały m.in. Orkiestra i Chór Filharmonii Wrocławskiej, Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa. Tu też będą odbywać się największe wrocławskie festiwale, m.in. Wratislavia Cantans, Musica Polonica Nova, Forum Musicum i Jazztopad.

W obiekcie znajdzie się również przestrzeń wystawiennicza, studio nagrań, biblioteka i księgarnia. Forum ma być wyposażone w najnowocześniejsze systemy łączności oraz systemy nagłośnieniowe, które zapewnią najwyższe standardy akustyczne. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku powstanie parking podziemny na ok. 700 miejsc.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »