Można uzyskać spore dotacje za pompy ciepła

W Ministerstwie Gospodarki kończą się prace nad projektem ustawy o energii z odnawialnych źródeł. Ustawa ma zapewnić między innymi wsparcie dla inwestycji w Odnawialne Źródła Energii (OZE).

W Ministerstwie Gospodarki kończą się prace nad projektem ustawy o energii z odnawialnych źródeł. Ustawa ma zapewnić między innymi wsparcie dla inwestycji w Odnawialne Źródła Energii (OZE).

Jedną z takich inwestycji mogą być pompy ciepła, które umożliwiają wykorzystanie nie tylko ciepła, ale również chłodu z energii geotermalnej, hydrotermalnej oraz aerotermalnej.

Zastępca dyrektora departamentu energetyki w Ministerstwie Gospodarki Janusz Pilitowski wyjaśnia, że ustawa będzie regulowała kwestie pozyskiwania energii ze wszelkiego rodzaju źródeł odnawialnych, od wiatru, wody, słońca, po właśnie pompy ciepła.

Niebawem projekt ustawy, który zakłada wsparcie dla inwestycji w OZE, ma zostać przekazany do konsultacji międzyresortowych oraz społecznych.

Reklama

Wicepremier i minister Gospodarki Waldemar Pawlak zapewnia, że każdy, kto zdecyduje się na inwestycję w pompy ciepła, nie będzie żałował. - Wystarczy spojrzeć na ustawę o efektywności energetycznej, która daje możliwości uzyskania tak zwanych białych certyfikatów w wyniku zmiany ogrzewania z np. węglowego czy gazowego właśnie na pompy ciepła - tłumaczył wicepremier. Oznacza to, że można uzyskać spore kwoty dotacji na poprawę energetyczną budynków.

Wiceprezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła Paweł Kocięba-Żabski wyjaśnia, że pompy ciepła to niezwykle efektywne urządzenia. Po pierwsze pompa cieplna czerpie ciepło, ale również chłód z otocznia; służy również do odzysku ciepła m.in. z wodociągów, wód pokopalnianych itp. Pompy ciepła mogą być stosowane bez ograniczeń od małych domków jednorodzinnych do dużych bloków i zakładów. Koszt instalacji pompy ciepła waha się w zależności od źródła pozyskiwania ciepła od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: pompa ciepła | odnawialne źródła energii
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »