Müller o kryzysie wokół zboża z Ukrainy: Wypracujemy odpowiednie mechanizmy

- Został podpisany list intencyjny w sprawie dostarczenia sprzętu obronnego. Tutaj mówimy o zakupie 150 Rosomaków, o dodatkowych 3 Kompanijnych Modułów Ogniowych Rak oraz ponad 50 pojazdów Krab - stwierdził podczas konferencji prasowej rzecznik rządu podsumowując wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce. Piotr Müller mówił także o zmianach w rządzie i ukraińskim zbożu.

- Wczoraj były omówione też kwestie eksportu zbóż z Ukrainy. Tutaj w ciągu kilku dni zostaną wypracowane mechanizmy, które powstrzymają ten eksport zboża, który zaburzał rynek spożywczy w naszym kraju. Zostaną wprowadzone takie rozwiązania, żeby to zboże trafiło bezpośrednio do krajów trzecich, bez wypakowywania i magazynowania go w Polsce - zapewnił Piotr Müller. 

- Optymalny mechanizm polegałby na jasności, kto ze strony ukraińskiej to zboże eksportuje i koordynacji w zakresie eksportu w taki sposób, żeby było jasne, na jakie kierunki to zboże jest eksportowane - dodał. 

Reklama

Odbudowa Ukrainy i produkcja amunicji 

Piotr Muller sprecyzował, na czym ma polegać zaangażowanie Polski w odbudowę Ukrainy. 

- Potwierdzam, że jednym z pierwszych projektów ma być projekt odbudowy infrastruktury publicznej m.in. w Charkowie. Co do szczegółów będziemy je przedstawiać niebawem, ponieważ trwają teraz ustalenia kontraktowe w tym obszarze. To będzie pierwszy kierunek polskich firm w tym obszarze - powiedział. 

Rzecznik rządu wyjaśnił również, jak będzie przebiegać współpraca polskiego i ukraińskiego sektora zbrojeniowego. 

- W tej chwili zwiększamy możliwości produkcji polskich zakładów zbrojeniowych. [...] Oczywiście w zakresie możliwej współpracy trwają rozmowy. Ale na ten moment nie mam do ogłoszenia żadnych finalnych ustaleń poza tym, że Ukraina zamawia określony sprzęt, co przedstawiłem wcześniej, oraz że zwiększamy w ramach własnych zakładach zbrojeniowych produkcję amunicji, czym też jest zainteresowana Ukraina. Jest też temat wspólnej produkcji broni, ale ten temat jest bardziej skomplikowany, więc nie przedstawiam na razie szczegółów - wskazał. 

Piotr Müller został zapytany także o to, czy zerowy VAT na żywność zostanie przedłużony. 

- W tej chwili zerowy VAT obowiązuje. My zapowiadaliśmy, że w kwietniu lub w maju będzie ogłoszona decyzja w zakresie kontynuowania tego programu i tu nic się nie zmienia. Wiemy, że sytuacja na rynku jest nadal poważna, a obniżony VAT jest ważnym narzędziem do walki z inflacją. Decyzje w tym zakresie będą podejmowane w najbliższych tygodniach - stwierdził. 

Zmiany w rządzie PiS. Dwóch nowych ministrów

W czwartek zapadły dwie ważne decyzje dotyczące funkcjonowania rządu. Nowy ministrem rolnictwa został Robert Telus. To poseł PiS, który do tej pory przewodniczył sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Od 2021 r. jest także członkiem Rady Doradców Politycznych Prezesa Rady Ministrów. 

Drugą zmianą w ministerialnych gabinetach jest przywrócenie Ministerstwa Cyfryzacji jako samodzielnej jednostki. Na jego czele ma stanąć Janusz Cieszyński. Do tej pory pełnił on funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz pełnomocnika rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.  

Ministerstwo Cyfryzacji zostało wcielone w struktury KPRM jesienią 2020 r. Od tamtej pory jego formalnym szefem był premier Morawiecki.  

Dymisja Henryka Kowalczyka pokłosiem problemów ze zbożem

Nominacja dla posła Telusa wynika bezpośrednio z rezygnacji złożonej przez dotychczasowego ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka. Ten ustąpił ze stanowiska w środę, informując na konferencji, że motywacją jego decyzji był fakt, "że podstawowy postulat rolników nie zostanie spełniony przez Komisję Europejską ".  

Były już minister (pozostanie na stanowisku wicepremiera) miał na myśli decyzję KE o przedłużeniu bezcłowego i bezkontyngentowego importu zbóż z Ukrainy na kolejny rok, który miałby obowiązywać od czerwca tego roku do 5 czerwca 2024 r. Z taką decyzją europejskich władz nie chcą się zgodzić polscy rolnicy.  

W ostatnim czasie protestują oni przeciw trzymaniu ukraińskiego zboża w polskich magazynach. Jak wskazują w różnych apelach, tańsze zboże ze wschodu znacząco obniżyło ceny polskiego i zabrało możliwość sprzedania go przez rolników. 

Oprac. AB

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Piotr Muller | zmiany w rządzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »