Na Podkarpaciu powstanie polski klaster kosmiczny

Pierwszym zadaniem partnerów klastra kosmicznego jest współpraca w przygotowaniu, w ramach Krajowego Planu Odbudowy, wniosku aplikacyjnego dotyczącego stworzenia Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi, czyli pierwszej polskiej konstelacji satelitów obserwacyjnych.

Jest zielone światło dla powołania klastra kosmicznego na Podkarpaciu, którego głównym celem będzie podejmowanie działań na rzecz rozbudowy krajowych kompetencji w obszarze technologii kosmicznych i technik satelitarnych przy udziale sektora komercyjnego oraz naukowego.

W tej sprawie, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena, został podpisany dzisiaj list intencyjny pomiędzy województwem podkarpackim, firmą Exatel, Politechniką Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza oraz Państwową Wyższą Szkołą Techniczno-Ekonomiczną im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu. Przy podpisaniu listu obecni byli również przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Reklama

- Blisko współpracujemy z Doliną Lotniczą. Nasze doświadczenia na poziomie tych kilkuset metrów nad ziemią chcemy podnieść wyżej - w kierunku kosmosu. Mamy ludzi, doświadczenia, kontakty by temu sprostać. Współpracujemy z instytucjami natowskimi. Możemy zbudować produkt, którym się będziemy mogli pochwalić nie tylko biznesowo, ale też produkt, który zabezpieczy funkcjonowanie państwa i społeczeństwa - stwierdził rektor Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie Piotr Koszelnik.

Ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa

Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa zauważył, że "kwestia kosmosu ma krytyczna znaczeniu dla bezpieczeństwa NATO, ma krytyczne znaczenie dla rozwoju B+R i wielu gałęzi przemysłu". - To jest przyszłość. Wymiar polskiej polityki kosmicznej sprowadza się do 3 elementów: naukowego, przemysłowego i wojskowego - dodał Ociepa.

Podkreślił, że Polska musi bardzo mocno popracować nad wzmocnieniem potencjału przemysłowego, ale również ambicji i aspiracji przedsiębiorców w obszarze technologii kosmicznych.  Zdaniem Ociepy - przemysł kosmiczny i technologie kosmiczne - można było do pewnego czasu traktować jako luksus, ale po szczycie NATO w 2019 r. to się zmieniło.

- Kosmos NATO uznał za piątą domenę operacyjną, tak samo ważną jak marynarka, lotnictwo czy cyberbezpieczeństwo. Musimy być zdolni do interoperacyjności z sojusznikami, jeśli chcemy być dalej częścią NATO - podkreślił Ociepa.

Jak zauważył, Polska musi osiągnąć "swego rodzaju autonomię" w obszarach łącznościowym i obserwacyjnym. - Jesteśmy zależni od partnerów z zagranicy. To kwestia bezpieczeństwa, by to co widzimy na ziemi, obserwujemy czy słyszymy nie było zależne od partnerów zewnętrznych - przypomniał. 

Współpraca wielostronna

Podpisany dzisiaj list intencyjny określa ramy współpracy w zakresie budowy i utrzymania klastra kosmicznego na terenie województwa podkarpackiego oraz wsparcia budowy Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi. Celem inicjatywy jest wzmocnienie potencjału gospodarczego kraju w obszarze technologii kosmicznych oraz technik satelitarnych. Projekt zwiększy także wśród podmiotów publicznych wykorzystanie technologii satelitarnych, które będą wspierać systemy przyjazne dla środowiska i klimatu, m.in. poprzez dostarczanie danych do prognozowania zagrożeń dla środowiska, planowania działań i inwestycji na rzecz ochrony środowiska oraz klimatu.

- Pandemia Covid-19 jeszcze dobitniej pokazała jak ważne są pewność transmisji danych, wysoka jakość danych i stabilna bezpieczna łączność. Działania zmierzające do powołania klastra kosmicznego, do stworzenia systemu obserwacji ziemi wpisują się w polską rację stanu. Bezpiecznej łączności, wysokiej jakości danych potrzebuje sektor publiczny, gospodarka, sektor bankowy, energetyczny, ale też użytkownicy w codziennym życiu. Potrzebuje tego polska armia - mówił wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.

W prace nad technologiami kosmicznymi zaangażowane będą m.in. Ministerstwo Obrony Narodowej i firma Exatel, która w strategii ogłoszonej w 2020 roku zapowiedziała, że stawia na rozwój kompetencji w obszarze łączności satelitarnej.

- Od kilku lat świadczymy usługi łączności satelitarnej dla instytucji publicznych. Widzimy duży i rosnący potencjał tego rynku. Dlatego pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy o budowie huba satelitarnego z funkcją kontroli misji. Dzięki niemu będziemy w stanie realnie wykorzystywać potencjał tworzonych w ramach klastra kosmicznego rozwiązań. W efekcie nasze usługi będą dostępne nie tylko dla sektora komercyjnego, ale również dla administracji publicznej czy też wojska - podkreślił Rafał Magryś, wiceprezes firmy Exatel.

Kosmiczna specjalizacja

W projekt włącza się również Samorząd Województwa Podkarpackiego, gdyż jak mówił marszałek województwa Władysław Ortyl, Satelitarny System Obserwacji Ziemi oraz klaster kosmiczny, to działania, które wpisują się w inteligentne specjalizacje regionu. Województwo podkarpackie to jedyny region w Polsce, który w swojej Regionalnej Strategii Innowacji wybrało, jako wiodącą specjalizację, właśnie Lotnictwo i Kosmonautykę.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

- Na co dzień wszyscy patrzymy na ten kosmos, emocjonujemy się jego ekspedycją, ale też nie do końca sobie zdajemy sprawę na ile ta informacja płynąca z kosmosu może być wykorzystywana w rozwoju gospodarczym i zapewnieniu bezpieczeństwa kraju - mówił podczas konferencji prasowej Ortyl.

Klaster będzie aktywnie korzystał z wiedzy europejskich organizacji takich jak Sieci Regionów Europejskich Wykorzystujących Technologie Kosmiczne NEREUS, ESA Business Incubation Centres, EURISY, EARSC, SME4Space czy EUROSPACE. Województwo podkarpackie od 2017 roku jest członkiem NEREUS, a także realizuje wraz z partnerami ESA BIC POLAND.

bed

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »