Na rynku gazu czeka nas nerwowa wiosna

Sytuacja na rynku gazu pozostanie złożona. Nic nie wskazuje na to, by główny czynnik przekładający się na drożyznę, czyli polityka handlowa Rosji, uległ zmianie. Za chwilę staniemy przed koniecznością napełnienia magazynów na wiosnę. Czeka nas najwyżej tymczasowe uspokojenie w sezonie letnim, w kolejnym sezonie grzewczym nerwowość powróci. Konieczne jest dalsze budowanie własnej bazy surowcowej i kontynuowanie strategii dywersyfikacji - informują przedstawiciele PGNiG.

- Są prognozy banków inwestycyjnych, które przewidują, że w tym i w kolejnym roku sytuacja na rynku zbytnio się nie zmieni. Nie widać czynników, które miałyby spowodować znaczącą obniżkę cen. Problemem są manipulacje rynkowe, jakich dopuszcza się Rosja. Zapasy gazu w europejskich magazynach wciąż są na bardzo niskim poziomie, po raz kolejny pojawi się presja na ich zapełnianie na wiosnę. Przesłanki za utrzymaniem się wysokich cen nie ustały, można najwyżej spodziewać się lekkiego spadku sezonowego, schłodzenia emocji po zimie - mówił prezes spółki Paweł Majewski.

Reklama

Popyt na gaz w Europie nie jest nadzwyczajny. Jak informują przedstawiciele spółki, wrócił do poziomów przedpandemicznych, ale w przeszłości bywał znacznie wyższy. Problemem nie jest więc ponadnormatywny wzrost zapotrzebowania na paliwo, ale jego ograniczona podaż. Dodają, że o ile producenci gazu LNG, czy firmy wydobywające w Norwegii, starali się odpowiedzieć na wyższy popyt zwiększając eksport, o tyle Gazprom takiej gotowości nie wykazał.

Drogi gaz to większe wydatki dla PGNiG, który oprócz tego, że sam go wydobywa (w Norwegii, Pakistanie i w Polsce), zdany jest na import surowca w dużych ilościach. Przedstawiciele firmy zapewniali, że ceny, jakie płaci PGNiG za zakup surowca, nie przekładają się na ceny dla klientów PGNiG SA, czyli największych konsumentów gazu. - Odbiorcy ci kupują gaz w cenach podobnych jak inne firmy z Unii Europejskiej. Ceny zdeterminowane są poziomem cen w największych hubach gazowych. Nie ma to nic wspólnego z kosztami PGNiG SA- mówi prezes.

Z kolei PGNiG Obrót Detaliczny, zaopatrujący mniejszy biznes i gospodarstwa domowe, kupuje gaz na giełdzie. - W ostatnim czasie PGNiG OD podjęło decyzję  o wprowadzeniu obniżki cen dla odbiorców biznesowych, uwzględniając notowania na giełdzie. Ceny spadły, spółka mogła sobie pozwolić na zmianę cennika - poinformował Majewski. Obniżka została ogłoszona dwa tygodnie temu i ma obowiązywać do końca lutego. Ceny zredukowano o 25 proc.

Wzrosło zadłużenie PGNiG. Wyższe ceny gazu oznaczają większe kwoty na zakup. - Wartość tych samych wolumenów gazu wzrosła kilkukrotnie - podkreślał prezes. Do tego dochodzą realizowane przez spółkę inwestycje. Firma zapewniła sobie dodatkowe finansowanie. Zapewnia, że nie będzie rezygnować z kluczowych inwestycji, które mają zapewnić Polsce odpowiednią ilość gazu.

Priorytetowo traktuje inwestycje w wydobycie w kraju i w Norwegii. Jesienią ma ruszyć gazociąg Baltic Pipe, łączący zasoby na Szelfie Norweskim z polskim systemem przesyłowym. Przepustowość połączenia wynosi 10 mld m sześc. PGNiG zarezerwował zdecydowaną większość tej przepustowości. Spółka będzie przesyłać gazociągiem gaz z własnych koncesji oraz kupowany od zewnętrznych partnerów.

Wydobycie PGNiG w Norwegii w przyszłym roku ma wynieść ok. 2,5 mld m sześc., z kolei w latach 2026-27 może wzrosnąć do ok. 4 mld m sześc. Spółka zawarła też kilka kontraktów na zakup gazu i rozmawia z kilkoma innymi podmiotami.

PGNiG zamierza dalej zwiększać zakupy LNG. Ma podpisane z różnymi odbiorcami kontrakty gwarantujące dostawy ok. 12 mld m sześc. (po regazyfikacji). Poza zakupami gazu na potrzeby swoich klientów zamierza też aktywnie działać w segmencie handlu LNG i rozwijać swoje kompetencje w zakresie tradingu.

Monika Borkowska

GAZ ZIEMNY

3,91 -0,35 -8,08% akt.: 17.01.2025, 22:58
  • Max 4,31
  • Min 3,91
  • Stopa zwrotu - 1T -1,76%
  • Stopa zwrotu - 1M 16,02%
  • Stopa zwrotu - 3M 66,38%
  • Stopa zwrotu - 6M 89,81%
  • Stopa zwrotu - 1R 36,24%
  • Stopa zwrotu - 2R 7,42%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ceny gazu | PGNiG | podwyzki cen gazu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »