Najdroższy fast food na świecie
Oto 20 miast, w których miłośnicy hamburgerów zapłacą najwięcej.
W Dublinie znajduje się Trinity College, Guinness Storehouse i St. Stephens Green. To tutaj znajdziecie również najdroższe fast foody na świecie. Cena hamburgera w restauracji o średnim poziomie cen, według firmy konsultingowej Mercer, jest dość wysoka - 9,16 USD.
Na zdjęciach: Najdroższy fast food na świecie
W szczegółach: Najdroższe miasta do zamieszkania na świecie
Na zdjęciach: Miasta, w których dojazdy do pracy są najdroższe
W szczegółach: Miasta, w których kupno domu jest najdroższe
W szczegółach: Gdzie mieszkają najbogatsze osoby świata
Kwota ta - jedyna, która przekracza 8 USD na naszej liście 20 miast z różnych lokalizacji na świecie, wybranych dla zróżnicowanego porównania kosztów, jest o 3 dolary wyższa od ceny hamburgera w Nowym Jorku, gdzie wynosi ona 5,99 USD. Ale turyści w Europie nie znajdą dużo niższych cen w większości pozostałych miast tego kontynentu, gdzie średnia cena posiłku typu fastfood oscyluje w granicach 7 dolarów: w Amsterdamie zapłacicie 7,88 USD, w Paryżu 7,43 USD, natomiast w Atenach 6.66 USD. Aby zjeść nieco taniej, wybierzcie hamburgera w Pradze za 4,91 USD, w Warszawie za 3,86 USD, lub w Johannesburgu,, w którym sprzedaje się najtańsze hamburgery spośród wymienionych na liście, w cenie 2,50 USD.
Metoda obliczeń
W celu opracowywania porównawczego testu ceny hamburgera w różnych miastach, który został uwzględniony w Światowym Sondażu Kosztów Życia z 2009 roku, analitycy firmy Mercer zbierali dane w danym mieście z najczęściej odwiedzanych miejsc przez emigrantów. W indeksie kosztów życia, współczynnik wydatków ponoszonych na żywienie poza domem wyniósł 9,5%.
Sondaż firmy Mercer dotyczący rocznych kosztów życia, przeprowadzany dwa razy w roku przez analityków sektora, którzy zgłaszają ceny w danych punktach sprzedaży, ocenia różnice w wydatkach i warunkach mieszkaniowych w 143 miastach na sześciu kontynentach. Badanie porównuje koszty (w dolarach amerykańskich) ponad 200 wydatków w każdej lokalizacji, włączając warunki mieszkaniowe, transport, artykuły gospodarstwa domowego, wyżywienie i odzież. Analiza koszyka towarów i usług, wskazująca na schematy prowadzenia wydatków, ma na celu zebranie danych, które pomogą firmom międzynarodowym oraz organizacjom rządowym w określeniu wysokości dziennych diet dla pracowników wysyłanych do pracy za granicą.
"Z powodu kryzysu gospodarczego ubiegłego roku, zaobserwowaliśmy znaczne wahania kursów większości walut na świecie, co w istotnym stopniu wpłynęło na tegoroczny ranking" - powiedziała Nathalie Constantin-Métral, starszy analityk w szwajcarskim oddziale Mercer w Genewie. Według Constantin-Métral w okresie pomiędzy marcem 2008 roku i marcem 2009 roku zaobserwowano większe niż w roku ubiegłym wahania kursów walut, w stosunku do dolara amerykańskiego.
Ranking najdroższych miast świata uległ zmianie, odzwierciedlając te wahania. W tym roku Moskwa spadła z pierwszej pozycji na liście na trzecią. Tokio, zajmujące w zeszłym roku drugie miejsce, znalazło się na szczycie listy, jako najdroższe miasto dla imigrantów.. Kolejne japońskie miasto również zajęło wyższą pozycję: Osaka przesunęła się o dziewięć miejsc i tym samym stała się drugim najdroższym miastem.
Jeśli to nie wystarczy do odstraszenia oszczędnych od Japonii, oto kolejne powody. Przykładowo Tokio nie ma najwyższych cen hamburgerów, których cena w tym mieście wynosi średnio 7,04 USD, ale za to porcja spaghetti kosztuje tam najdrożej: $9.06. W stolicy Japonii zapłacimy również najwięcej za litr mleka - 2,58 USD. W Dublinie, gdzie hamburgery kosztują najdrożej, znajdziemy tańsze spaghetti za cenę 3,56 USD.
Global 2000: Pierwszych 25 pozycji
Esther I. Yi