Największe manko w historii Europy
W latach 70. i 80. XX wieku bardzo popularne były w PoIsce tandetne kurtki-podróbki z napisem Parmalat na plecach. Był to efekt hałaśliwej kampanii reklamowej mlecznej włoskiej firmy i sponsorskiej obecności w sporcie.
Wczoraj jej 71-letni założyciel dostał od sądu w Parmie karę 18 lat więzienia, były dyrektor finansowy Fausto Tonna - 14 lat, brat założyciela Giovanni Tanzi 10 lat i siedem miesięcy.
Calisto Tanzi założył spółkę w wieku 22 lat w 1961 r., był długoletnim prezesem konglomeratu z Parmy. Teraz uznano go winnym spiskowania w celu oszukańczego upadku przedsiębiorstwa.
Tanzi i inni ludzie z kierownictwa firmy zapłacić też muszą 2 mld euro odszkodowania nowemu Parmalatowi a także wyrównać straty 30 tys. zwykłych inwestorów (tyle osób przystąpiło do procesu) w zasądzonej wysokości 30 mln euro.
Stary Parmalat zatrudniający wtedy 36 tys. ludzi w 30 krajach upadł w 2003 r. z mankiem 14 mld euro - to największe europejskie bankructwo w historii.
Konglomerat rozwijał się za szybko, przejmując konkurentów na kredyt i fałszując wyniki. Calisto Tanziego aresztowano w grudniu 2003 r.
Przeczytaj kontrowersyjny felieton Rafała Ziemkiewicza
W oddzielnym procesie w Mediolanie skazano go (na razie nieprawomocnie) na 10 lat za manipulowanie kursem spółki na tamtejszej giełdzie papierów wartościowych. Parmalat wrócił na parkiet w 2005 r. Dzisiejsze kierownictwo spółki oraz grupa inwestorów procesują się z Bank of America i Citigroup za rolę w aferze.
Krzysztof Mrówka