Największe troski Europejczyków
Bezrobocie (40%) oraz emerytury i renty (30%) są głównymi obszarami, o które martwią się mieszkańcy Europy myśląc o przyszłym pokoleniu - wynika z ostatniej fali badania Eurobarometr zrealizowanego przez TNS Opinion & Social na zlecenie Komisji Europejskiej. Nieco mniej Europejczycy się martwią o wysokość kosztów utrzymania w przyszłości (26%) oraz o przestępczość (25%).
Z badania obejmującego prawie 26.800 respondentów z 25 państw Unii Europejskiej oraz, w momencie przeprowadzania badania czekających na przystąpienie, Rumunii i Bułgarii, wynika również, że ludzie bardziej martwią się o środowisko naturalne w kontekście przyszłego pokolenia, niż chwili obecnej (24% do 13%).
Chociaż trzy główne zagadnienia niepokojące Europejczyków obecnie i w odniesieniu do przyszłego pokolenia są takie same, występują różnice w ich intensywności. Przykładowo kwestie bezrobocia i edukacji bardziej niepokoją w kontekście przyszłych pokoleń niż obecnie (odpowiednio 40% do 36% oraz 18% do 13%), natomiast niepokoje dotyczące kosztów utrzymania (35% do 26%) dotyczą bardziej sytuacji obecnej niż przyszłości.
Polacy najbardziej niepokoją się o bezrobocie (53%), opiekę zdrowotną oraz emerytury i renty (po 39%). Natomiast jeśli chodzi o przyszłe pokolenie głównym powodem do niepokoju jest bezrobocie (41%), następnie przestępczość (33%) oraz emerytury i renty (31%).
Na poziomie poszczególnych krajów niepokoje dotyczące bezrobocia przyszłego pokolenia, najpowszechniejsze są w Grecji (66%), Francji (53%), na Węgrzech (52%) i w Luksemburgu (51%). Duńczycy i Holendrzy prawie nie martwią się o bezrobocie ani w przyszłości ani obecnie (ok. 9% i 11%). Niemcy natomiast obawiają się o swoje renty i emerytury, a jeszcze w większym stopniu o renty i emerytury przyszłego pokolenia (47% do 43% obecnie), podobne wyniki uzyskano w Austrii, na Malcie oraz Czechach (ok. 40%). W trzech krajach bałtyckich, Danii, na Cyprze i Bułgarii niespełna 1 na 10 respondentów wyraża takie obawy.
Niepokoje dotyczące kosztów utrzymania zarówno przyszłego, jak i obecnego pokolenia najsilniejsze są na Węgrzech (48% do 59%), Cyprze (38% do 60%) i Portugalii (38% do 56%), natomiast zarówno w Danii jak i Szwecji koszty utrzymania nie stanowią powodu do niepokoju.
W różnych grupach wiekowych jednogłośnie najważniejszym powodem do niepokoju jest bezrobocie przyszłego pokolenia. Obawy o inne zagadnienia są bardziej zróżnicowane w różnych grupach wiekowych. Młodsi respondenci są bardziej skłonni wskazywać środowisko naturalne jako główny powód do niepokoju, podczas gdy starsi respondenci częściej wskazują emerytury i renty jako powód do niepokoju dla przyszłego pokolenia.
- Europejczycy bardziej niepokoją się o sprawy bezpośrednio wpływające na jakość ich życia, niż o sprawy zagrażające ich bezpieczeństwu. W tym kontekście wyrażane są obawy dotyczące pogorszenia sytuacji pod względem bezrobocia, emerytur i rent, a w szczególności środowiska naturalnego w odniesieniu do przyszłego pokolenia. - komentuje Urszula Krassowska, Lider Sektora Badań Społecznych i Politycznych TNS OBOP.
Źródło: TNS OBOP