Nasila się zjawisko kradzieży drewna w niemieckich lasach

Narasta problem kradzieży drewna w niemieckich lasach. Władze leśne i prywatni właściciele lasów bronią się przed tym zjawiskiem przy użyciu technologii GPS i zwiększonej kontroli.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Wzrost cen, spadek podaży i obawa przed brakiem gazu doprowadziły do wzrostu kradzieży drewna opałowego. Jak podkreśliła Sabine Schorr rzeczniczka Ministerstwa Środowiska Kraju Saary: "zjawisko kradzieży nasila się zwłaszcza w przypadku materiałów deficytowych, co można obserwować także w lesie".

Aby temu zapobiec, zwiększona będzie ilość kontroli z wykorzystaniem pomocy świadków, a do nadzoru planowane jest użycie transponderów z technologią GPS. Tzw. skauci leśni ukryci w stertach drewna natychmiast mają zgłaszać przypadki, kiedy osoby nieupoważnione kręcą się przy drewnie opałowym. Sygnał GPS może być odbierany dniami i tygodniami także poza granicami kraju.

Reklama

Z powodu rosnących cen drewna opałowego z 60-70 euro za kubik w ubiegłym roku do 200 euro obecnie, niejeden próbuje teraz nielegalnie zdobyć ten surowiec.

Milionowe szkody

Stowarzyszenie właścicieli lasów AGDW w Berlinie mówi o milionowych szkodach wyrządzonych przez złodziei drewna. Istnieją jednak różnice regionalne. Jak poinformował rzecznik AGDW Juergen Gaulke: "mamy takie regiony, jak Bawaria, gdzie nie ma tego typu problemów". Inaczej jest w Nadrenii Północnej - Westfalii czy na terenach wokół Berlina. Dopiero co w Brandenburgii stwierdzono obecność zawodowych sprawców, którzy nie tylko ukradli gotowe kłody, lecz użyli także maszyn do wycinki drzew.

Według szacunków Urzędu Lasów Państwowych w Turyngii jak dotąd w 2022 roku doszło do kradzieży około 1200 metrów sześciennych drewna. W poprzednich latach było to raptem kilkaset metrów sześciennych.

(DPA/jar), Polska Redakcja Deutsche Welle

Zobacz również:

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: drewno | kradzież drewna | drewno opałowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »