NBP: Aktywa rezerwowe Polski na koniec grudnia wynosiły 156,5 mld euro
Jak poinformował Narodowy Bank Polski w czwartkowym komunikacie, na koniec grudnia 2022 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski wynosiły 156,5 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 166,7 mld dolarów.
NBP opublikował w czwartek dane o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych. Wynika z nich, że na koniec grudnia 2022 r. ich stan wyrażony w euro wyniósł 156,5 mld euro i był niższy o 0,3 mld euro niż na koniec listopada 2022 r. Stan rezerw wyrażony w dolarach zwiększył się o 4,3 mld i osiągnął poziom 166,7 mld dolarów.
"Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość (prawie 70,3 proc.) jest inwestowana w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym" - stwierdził NBP w komunikacie.
Rezerwy dewizowe są to posiadane przez bank centralny łatwo rozporządzalne, płynne aktywa zagraniczne. Obejmują one rezerwy walutowe, czyli aktywa w walutach obcych, głównie w formie papierów wartościowych, lokat i gotówki oraz złoto. Zarządzanie rezerwami dewizowymi stanowi jeden z ustawowych celów działalności Narodowego Banku Polskiego.