Reklama

NBP: Inflacja bazowa w czerwcu 2,4 proc.

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2011 r. wyniosła rdr 2,4 proc. wobec 2,4 proc. w maju - podał NBP w środę w komunikacie.

Analitycy oczekiwali inflacji bazowej w czerwcu 2011 r. na poziomie 2,5 proc.

W ujęciu miesięcznym miara ta wyniosła 0,1 proc.

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen administrowanych, wyniosła w ujęciu rocznym w czerwcu 2011 roku 4,0 proc. wobec 4,8 proc. w maju.

Czerwcowa inflacja bazowa rdr, po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych, wyniosła 3,2 proc. wobec 3,2 proc. w maju.

Inflacja liczona metodą 15-proc. średniej obciętej wyniosła rdr w czerwcu 3,8 proc. wobec 4,0 proc. w maju. Indeks cen towarów i usług (CPI) liczonych przez GUS w czerwcu wyniósł 4,2 proc. rdr.

Reklama

Inflacja bazowa spadnie, konsumpcja przyhamuje

Inflacja bazowa w czerwcu br. po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 2,4 proc. w ujęciu rocznym - podał NBP. "W czerwcu ceny żywności i energii w najmniejszym stopniu od początku roku wpłynęły na wysokość wskaźnika inflacji (CPI)" - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

"Sprawdzają się prognozy mówiące o tym, że ceny żywności i energii będą miały coraz mniejszy wpływ na inflację. Natomiast inflacja bazowa, po wyłączeniu właśnie żywności i energii, jest ciągle wysoka, co oznacza, że zarówno oczekiwania inflacyjne, jak i presja popytowa nie słabną. To także dowód na to, że dotychczas prowadzona polityka pieniężna - czterokrotna podwyżka stóp procentowych - okazała się nieskuteczna.

Trzeba się liczyć z tym, że niepewność związana z nierozwiązanym problemem niewypłacalności Grecji i kilku innych krajów, przełoży się na decyzje gospodarstw domowych, które zmniejszą konsumpcję. Zresztą było to już widać po wynikach sprzedaży detalicznej w maju br.

W kolejnych miesiącach jest więc szansa na ograniczenie inflacji bazowej, ale będzie temu towarzyszyła mniejsza dynamika konsumpcji, co niestety odbije się negatywnie na tempie wzrostu gospodarczego" - dodaje Małgorzata Starczewska- Krzysztoszek.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »