Reklama

NBP: Mocny spadek eksportu do Rosji i na Białoruś

W wyniku sankcji udział eksportu do Rosji i na Białoruś spadł do poziomu najniższego co najmniej od 2000 r. - podał NBP.

Deficyt w obrotach bieżących w marcu 2022 r. wyniósł 2.972 mln euro wobec konsensusu 2.757,5 mln euro deficytu - podał Narodowy Bank Polski. Eksport wzrósł o 16,2 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu o 17,1 proc., a import zwiększył się o 34,3 proc. wobec mediany prognoz wskazującej na wzrost o 29,7 proc.

NBP podał, że w marcu do powiększenia się różnicy między dynamikami eksportu i importu przyczyniła się wojna w Ukrainie.

"Załamanie się eksportu do Ukrainy w większości głównych pozycji towarowych zostało tylko częściowo zrekompensowane przez wzrost dostaw paliw, żywności oraz sprzętu medycznego" - napisał NBP.

Reklama

"Z kolei w wyniku nałożenia sankcji silnie zmniejszyła się sprzedaż do Rosji i Białorusi. Udział obu krajów w eksporcie Polski obniżył się do najniższego poziomu rejestrowanego co najmniej od 2000 r." - dodał.

NBP podaje, że wzrost cen paliw na rynkach światowych spowodowany rosyjską agresją na Ukrainę oraz obserwowana deprecjacja złotego przyczyniły się do zwiększenia wartości importowanych paliw.

"W wyniku tych tendencji nastąpiło skokowe pogorszenie się salda obrotów towarowych" - podał NBP.

***

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »