NBP podał najnowsze dane z gospodarki. Jest pozytywne zaskoczenie

W czerwcu 2023 r. saldo rachunku bieżącego było dodatnie i wyniosło 10,8 mld zł - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). Miesiąc temu wynik również był dodatni (przeszło 6 mld zł nadwyżki), jednak rok temu mieliśmy saldo ujemne (-1,2 mld zł). Opublikowane w poniedziałek dane są pozytywnym zaskoczeniem dla analityków.

NBP poinformował, że na ten wynik złożyły się dodatnie salda usług (18,5 mld zł) i obrotów towarowych (4,6 mld zł) oraz ujemne salda dochodów pierwotnych (11,5 mld zł) i dochodów wtórnych (0,7 mld zł). "W analogicznym miesiącu 2022 r. saldo rachunku bieżącego było ujemne i wyniosło 1,2 mld zł" - napisał w komunikacie bank centralny. 

Saldo obrotów bieżących - kolejny miesiąc nadwyżki

Czerwiec 2023 r. był kolejnym miesiącem z dodatnim saldem obrotów towarowych. Według wstępnych szacunków nadwyżka eksportu nad importem wyniosła w tym okresie 4,6 mld zł wobec deficytu 5,1 mld zł w czerwcu ub.r. - wylicza NBP.

Reklama

"Kolejny miesiąc saldo obrotów bieżących zamyka się z dużą nadwyżką. Kolejne miesiące prawdopodobnie przyniosą nieco słabsze wyniki. Łącznie w 2023 r. saldo powinno pozostawać blisko równowagi" - komentują eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

Dynamicznie rozwija się handel z Ukrainą

"Z kolei dodatni bilans handlowy to mieszanka kilku czynników. Z jednej strony wciąż utrzymujemy konkurencyjną pozycję w państwach strefy euro - do maja wartość eksportu towarów wzrosła o 4,5 proc. Równocześnie dynamicznie rozwija się handel z Ukrainą oraz pozostałymi państwami regionu. Wzrost w tej grupie wyniósł 27,4 proc." - czytamy w komentarzu Jakuba Rybackiego, analityka PIE.

"Kolejne miesiące przyniosą niższe nadwyżki w handlu międzynarodowym. Nadwyżka usług zmaleje z uwagi na częstsze wyjazdy turystyczne Polaków. Prawdopodobnie spowolni wzrost usług transportowych. Analitycy ankietowani przez Focus Economics prognozują, że w całym 2023 r. saldo zamknie się wynikiem bliskim równowadze. Taki wynik będzie lepszy od niemal wszystkich państw regionu Europy Środkowej, poza Słowenią i Estonią" - dodał ekonomista.

"Dodatnie saldo obrotów bieżących i wyraźna nadwyżka po uwzględnieniu FDI sprzyja silnemu złotemu. Wykres pokazuje, jaki to był gospodarczy rollercoaster w ostatnich 3 latach, ale gospodarka po raz kolejny pokazała dużą odporność i elastyczność" - ocenił we wpisie na portalu X (dawniej Twitter) szef Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys. 

Eksport i import spadł w wartościach bezwzględnych

NBP poinformował również, że w czerwcu 2023 r. wartość eksportu towarów wyniosła 124,5 mld zł, co oznacza spadek o 2,9 mld zł (tj. o 2,3 proc.) w stosunku do analogicznego miesiąca 2022 r. Jest to pierwszy spadek wartości eksportu od 2020 roku. Wartość importu towarów w porównaniu do czerwca 2022 r. zmniejszyła się o 12,6 mld zł (tj. o 9,5 proc.) i osiągnęła poziom 119,9 mld zł.

Jak podaje NBP, spadki eksportu nastąpiły w trzech kategoriach - towarach zaopatrzeniowych, paliwach oraz dobrach konsumpcyjnych. Do zmniejszenia się wartości eksportu dóbr konsumpcyjnych najbardziej przyczyniły się spadki sprzedaży odbiorników telewizyjnych, mebli oraz sprzętu AGD. NBP informuje, że spadek wartości importu nastąpił w pięciu kategoriach. Najsilniej zmniejszyła się wartość importu paliw, towarów zaopatrzeniowych oraz dóbr konsumpcyjnych. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: handel zagraniczny | eksport | import
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »