Reklama

NBP podał wyniki bilansu płatniczego za luty

Z opublikowanych dziś wstępnych danych bilansu płatniczego Polski za luty 2021 r. wynika, że saldo rachunku bieżącego było dodatnie i wyniosło 7,3 mld zł. W analogicznym miesiącu 2020 r. saldo rachunku bieżącego było również dodatnie i wyniosło 7,4 mld zł. Nadwyżka w obrotach bieżących w lutym 2021 r. wyniosła 1.619 mln euro wobec konsensusu 1.560,1 mln euro nadwyżki - podał Narodowy Bank Polski.

W lutym 2021 r. w rachunku bieżącym bilansu płatniczego odnotowano dodatnie salda obrotów towarowych (4,0 mld zł) i usług (11,2 mld zł) oraz ujemne saldo dochodów pierwotnych (5,5 mld zł) i dochodów wtórnych (2,4 mld zł).

Eksport towarów wyniósł 95,9 mld zł i był wyższy o 10,0 mld zł (tj. o 11,7 proc.) niż w analogicznym miesiącu 2020 r. Import towarów zwiększył się o 9,4 mld zł (tj. o 11,4 proc.) i osiągnął wartość 91,1 mld zł. Saldo obrotów towarowych było dodatnie i wyniosło 4,0 mld zł.

Przychody z tytułu eksportu usług wyniosły 23,2 mld zł i w porównaniu z lutym 2020 r. zmniejszyły się o 0,7 mld zł (tj. o 3,0 proc). Wartość rozchodów wyniosła 12,0 mld zł i była niższa o 0,8 mld zł (tj. o 5,9 proc.).

Reklama

Saldo dochodów pierwotnych było ujemne i wyniosło 5,5 mld zł. O wysokości ujemnego salda zadecydowały dochody zagranicznych inwestorów bezpośrednich z tytułu ich zaangażowania kapitałowego w polskich podmiotach, które wyniosły 6,6 mld zł.

Na wysokość salda dochodów oddziaływało również saldo dochodów z inwestycji portfelowych, które było ujemne i wyniosło 0,5 mld zł oraz dodatnie saldo w pozostałych dochodach pierwotnych w wysokości 2,8 mld zł, w których zarejestrowano napływ środków z Unii Europejskiej na Wspólną Politykę Rolną.

Jakie towary?

W lutym odnotowano wzrost eksportu m.in konsoli do gier, baterii i katalizatorów - podał NBP w wynikach bilansu płatniczego. 

Według NBP w lutym odnotowano wzrost wartości eksportu przede wszystkim baterii samochodowych, katalizatorów, odzieży, urządzeń łączności bezprzewodowej, odbiorników telewizyjnych i konsoli do gier wideo. 

Z kolei największy wpływ na dynamikę importu miał wzrost wartości przywiezionych z zagranicy części odbiorników telewizyjnych, produktów rafinerii ropy naftowej, odzieży urządzeń łączności bezprzewodowej, szczepionek i preparatów diagnostycznych.

Zdaniem analityków PKO BP krajowy bilans płatniczy za luty potwierdził nadal mocne podstawy ożywienia importu i eksportu towarów oraz utrzymanie solidnej nadwyżki obrotów bieżących (ok. 3,5 proc. PKB). 

Przewidujemy wyższą dynamikę importu towarów niż konsensus, stąd nieco niższa szacowana przez nas nadwyżka bieżąca.

Analitycy ING banku w ostatnim raporcie napisali, naszym zdaniem saldo na rachunku obrotów bieżących było dodatnie i wyniosło 1,6 mld eur (konsensus to 1,5 mld eur).

Szacowali, 1,7 proc. r/r wzrost eksportu i 1,5 proc. r/r wzrost importu towarów. W styczniu nadwyżka na rachunku obrotów bieżących była dwa razy większa (+ 3,3 mld). 

To był jednak jednak efekt tradycyjnego na początku roku zwiększonego napływu środków unijnych z tytułu Wspólnej Polityki Rolnej.

Ważny kurs złotego!

Słaby złoty "EUR/PLN pozostaje powyżej ważnego poziomu 4,50/EUR i jest nadal w "strefie komfortu" oczekiwanego przez NBP. Oznacza to obecnie brak ryzyka interwencji walutowych ze strony banku centralnego i możliwość dalszego umocnienia złotego.

Dzisiejsza publikacja danych o bilansie płatniczym nie dostarczy silnych impulsów do aprecjacji złotego - napisano w biuletynie dziennym analitycy  banku Pekao.

Jakie prognozy?

W średnim terminie analitycy S&P spodziewają się pojawienia się niewielkiego deficytu na rachunku obrotów bieżących, zakładając rosnący popyt wewnętrzny i wyższe ceny energii.

Agencja zaznacza przy tym, że deficyty zewnętrzne zostaną bez problemów pokryte, a sytuację zmienić mogłoby tylko zwieszenie transferów UE do Polski.

EUR/PLN

4,6002 0,0019 0,04% akt.: 03.12.2021, 21:59
  • Kurs kupna 4,5984
  • Kurs sprzedaży 4,6019
  • Max 4,6213
  • Min 4,5870
  • Kurs średni 4,6002
  • Kurs odniesienia 4,5983
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Nie czekaj, rozlicz PIT 2020

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Przypomnijmy!

Jak podał NBP, napływ środków z Unii Europejskiej, ujęty w bilansie płatniczym za czwarty kw. ubiegłego roku , wyniósł 26,7 mld zł.

W rachunku bieżącym napływ ten wyniósł 1,7 mld zł, z czego w dochodach pierwotnych zarejestrowano 1,1 mld zł (były to środki pozyskane w ramach programu Wspólnej Polityki Rolnej), natomiast w dochodach wtórnych 0,6 mld zł (były to środki otrzymane głównie w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego).

Dodatnie saldo rachunku bieżącego wyniosło w czwartym kwartale ubiegłego roku 21,4 mld zł i w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. poprawiło się o 15 mld zł - poinformował w środę Narodowy Bank Polski (NBP).

Bank centralny podał, że na tę kwotę złożyło się dodatnie saldo usług (26,9 mld zł), nadwyżka w obrotach towarowych (20,3 mld zł) oraz ujemne salda dochodów pierwotnych (20,9 mld zł) i dochodów wtórnych (4,9 mld zł).Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »