Reklama

NBP: Polski sektor bankowy jest stabilny i odporny na zmienność walut

Narodowy Bank Polski uważa, że polski sektor bankowy jest stabilny i odporny na szoki zewnętrzne, w tym na zmienność kursu walutowego - podał bank centralny w komunikacie.

"Narodowy Bank Polski uważnie obserwuje i analizuje sytuację na rynku walutowym. Znaczące wzmocnienie franka szwajcarskiego wobec złotego nie ma związku z sytuacją gospodarczą i fundamentami makroekonomicznymi Polski. Jest ono spowodowane decyzją Narodowego Banku Szwajcarii o uwolnieniu kursu franka w stosunku do euro. Narodowy Bank Szwajcarii zdecydował jednocześnie o obniżeniu stóp procentowych" - podano w komunikacie.

"Wzmocnienie się franka szwajcarskiego obserwowane jest wobec wszystkich głównych walut. Fluktuacje kursu złotego w stosunku do euro nie odbiegają od obserwowanych w ostatnim czasie" - dodano.

Reklama

Szwajcarski bank niespodziewanie zniósł minimalny kurs wymiany franka, który wprowadził, na poziomie 1,20 za euro, 6 września 2011 r. Bank obniżył też stopę procentową do minus 0,75 proc. Target dla 3-miesięczego LIBOR został ustalony na: -1,25 proc. do -0,25 proc., wobec poprzednio: -0,75 proc. do 0,25 proc.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

W reakcji na tę informację kurs franka szwajcarskiego do złotego umocnił się do poziomu nawet 5,1 zł. Około godziny 15.35 kurs franka wynosi około 4,20 zł.

Po tej informacji na GPW spadają kursy akcji polskich banków, szczególnie te posiadające największą ekspozycję na kredyty mieszkaniowe we frankach szwajcarskich.

Według danych Komisji Nadzoru Finansowego kredyty mieszkaniowego gospodarstw domowych udzielone we franku szwajcarskim na koniec listopada miały wartość 130,9 mld zł (według kursu na koniec listopada).

Dowiedz się więcej na temat: bank | frank szwajcarski | Polskie | NBP | tym

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »