NBP pomoże sfinansować budowę CPK? Członek RPP ma propozycję

Centralny Port Komunikacyjny od kilku tygodni rozpala debatę publiczną w Polsce - rządzący i opozycja przerzucają się argumentami "za" i "przeciw" dotyczącymi zasadności kontynuowania inwestycji. W debacie tej pojawił się głos członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP), który uważa, że Narodowy Bank Polski (NBP) powinien pomóc sfinansować CPK.

Głos na temat budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego zabrał członek Rady Polityki Pieniężnej. - Polska, jeśli ma aspiracje, żeby dogonić zamożniejsze kraje zachodniej Europy, musi dokonać dużych inwestycji - powiedział prof. Ireneusz Dąbrowski w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". 

CPK sfinansuje NBP? Padła propozycja

- Trzeba budować huby komunikacyjne i logistyczne, czyli m.in. CPK. Trzeba myśleć o przywróceniu żeglugi na Odrze, wzmacnianiu portów kontenerowych - powiedział Dąbrowski. - Do tego dochodzą inwestycje w energetyce: budowa elektrowni atomowej, rozwój naftoportów, gazociągów itd. Należy też dążyć do tego, żeby powstał w Polsce hub technologiczny, no i oczywiście inwestować w siły zbrojne - dodał w rozmowie z "Rz". 

Reklama

Członek RPP wskazał także, skąd należy wziąć środki na budowę CPK - według różnych wyliczeń na sfinalizowane inwestycji i doprowadzenie jej do takiego stanu, żeby lotnisko mogło normlanie funkcjonować, potrzeba od 8 do nawet 15 mld euro.  

- Wszystkie te inwestycje (a nie bieżącą konsumpcję) finansować powinien rząd, a obligacje emitowane na ten cel, skupowane przez banki komercyjne, powinien móc odkupować NBP - powiedział Dąbrowski. 

CPK rozpala polityczne emocje

CPK stał się tematem ubiegłotygodniowej Rady Gabinetowej zwołanej przez prezydenta. - Ta inwestycja ma dla rozwoju Polski charakter fundamentalny, absolutnie. Bardzo wyraźnie zaznaczyłem panu premierowi i państwu ministrom, że przede wszystkim zależy mi na tym, żeby została zrealizowana - mówił Andrzej Duda po posiedzeniu. 

Stanowisko nowej koalicji rządowej w sprawie CPK wciąż nie jest do końca jasne. 

Z jednej strony premier deklaruje kontynuowanie inwestycji. - CPK zostanie zbudowany w interesie Polski i za publiczne pieniądze, policzone co do grosza - mówił Donald Tusk na spotkaniu z wyborcami w Morągu.

Z drugiej strony lider KO deklaruje, że czeka na audyt przygotowany na zlecenie pełnomocnika rządu Macieja Laska. - Będziemy podejmowali decyzje adekwatne do ekspertyz, opinii ludzi, którzy się na tym znają, a nie którzy mieli ambicje czysto polityczne. Te opinie będą rozstrzygały - deklarował szef rządu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: CPK | NBP | Rada Polityki Pieniężnej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »