NBP ponownie na zakupach. Kupił w maju dodatkowe 20 ton złota

Narodowy Bank Polski w maju powiększył prawdopodobnie rezerwy złota o ok. 20 ton. Był to drugi miesiąc z rzędu, w którym bank centralny zdecydował się na zakup kruszcu. NBP przekazał również jak wyglądają aktywa rezerwowe Polski po maju.

Jak wynika z analizy redakcji Bankier.pl, polskie rezerwy złota na koniec maja urosły do ok. 263,4 ton. Oznacza to, że w ubiegłym miesiącu NBP uzupełnił "skarbiec" o blisko 19,9 ton kruszcu. 

Takie obliczenia wynikają ze zwiększenia się wartości "złota monetarnego" w comiesięcznym raporcie banku centralnego. Na koniec kwietnia ta pozycja była wyceniana na 15,52 mld dolarów, natomiast na koniec maja wzrosła do 16,59 mld dolarów.

Wzrost wartości tej pozycji w oparciu o dane LBMA (London Bullion Market Association), wskazujące na średnią wycenę złota, sugeruje, że rezerwy banku centralnego wzrosły w maju do 8468,25 tys. uncji. Jeszcze w kwietniu NBP wskazywał, że posiada 7828 tys. uncji "króla metali".

Reklama

NBP w kwietniu również kupił złoto

Miesięczny wzrost o 640,25 tys. uncji przełożyłby się na faktyczne pozyskanie blisko 20 ton. Jeżeli obliczenia znajdą potwierdzenie w raporcie NBP, będzie to oznaczać, że bank centralny dokonał w maju większych zakupów niż w kwietniu. Wówczas polskie władze monetarne uzupełniły rezerwy o ok 14,8 ton kruszcu.  

Ostatnie decyzje NBP o powiększeniu rezerwy w złocie są pierwszymi od czterech lat. Wcześniej bank centralny w 2018 r. po raz pierwszy w XXI wieku kupił ok. 9,4 ton, natomiast największej transakcji dokonał rok później uzupełniając polski skarbiec o dodatkowe sto ton złota.

W ostatnim czasie prezes NBP Adam Glapiński wielokrotnie podkreślał także, że kierowany przez niego bank centralny chce zwiększać rezerwy złota. - Chętnie bym zwiększył rezerwy złotowe NBP; świat bardzo bierze pod uwagę zasoby złota, bo są pewne, elastyczne i łatwe do użycia - mówił jeszcze w styczniu Glapiński.  

NBP: aktywa rezerwowe Polski w maju

Bank centralny podał informacje o aktywach rezerwowych Polski. Te na koniec maja wzrosły o 3,2 mld euro, w porównaniu do danych na koniec kwietnia br. Łącznie NBP zarządza rezerwami wycenianymi na blisko 165,2 mld euro. Te same wartości, ale wyrażone w dolarach amerykańskich, przełożyły się na spadek na przestrzeni miesiąca o 1,9 mld dol. i ostateczną kwotę na poziomie 176,2 mld dolarów. 

Oprac. AB 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NBP | rezerwy złota | złoto

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »