Negatywny trend wrócił? W lipcu zamknęło się więcej firm niż w czerwcu
W lipcu Główny Urząd Statystyczny odnotował wzrost zarówno wśród nowych podmiotów gospodarczych, jak i tych, które postanowiły zamknąć swój biznes. Otwieranie firm w Polsce utrzymuje się na stabilnym poziomie, jednak tych przedsiębiorców, którzy wypisali się z REGON-u przybyło w ujęciu miesięcznym w znaczącym stopniu.
W Polsce w lipcu działało ponad 5,243 mln firm, w tym 763 tys. miało status zawieszonych - wynika z danych GUS. W porównaniu do czerwca oznacza to nieznaczny wzrost o 0,2 proc. Patrząc jednak na szczegółowe dane widać, że choć nowo zarejestrowanych podmiotów przybyło więcej, tak w szybkim tempie zaczęło ich również ubywać.
Tych, którzy postanowili otworzyć swój biznes było w ubiegłym miesiącu 31 418. W porównaniu do czerwca jest to wzrost o 9,1 proc. Odmienną decyzję natomiast podjęło 18 070 przedsiębiorców, którzy wypisali się z rejestru REGON. Taki wynik jest o 22,9 proc. wyższy od tego odnotowanego na początku wakacji.
W zdecydowanej większości wśród zamkniętych firm dominowały osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą. Takich jednoosobowych przedsiębiorstw, które zakończyły swoją pracę było w lipcu 15 597 - co stanowi 86,3 proc. ogólnego wyniku. Drugi udział miały spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, których z perspektywy polskiej gospodarki ubyło o 1306.
Lipcowe wzrostowe tempo zamkniętych podmiotów wydaje się wysokie, ponieważ w maju i czerwcu odnotowane były w tym zakresie spadki. Patrząc na archiwalne dane GUS widać, że tegoroczny rekord padł w styczniu - wówczas zamknięto 28 460 firm, co może być najwyższym wynikiem aż do 2025 r., ponieważ początek roku jest uznawany za dobry moment do zamknięcia firmy, z uwagi na zmiany w prawie czy zakończenie roku fiskalnego.
W kolejnych miesiącach natomiast analogiczny współczynnik utrzymywał się w okolicach 19 tys., aż do przełomu wiosny i lata. W maju i czerwcu zamknięto kolejno 15,6 tys. oraz ok. 14,7 tys. podmiotów.
W przypadku otwieranych firm, to choć lipiec przyniósł wzrost, tak ostatnie miesiące też wskazują na spowolnienie. Więcej przedsiębiorców było skorych do rozpoczęcia biznesu na początku roku - pierwsze cztery miesiące przynosiły liczby od 32,7 tys. do 38,7 tys. nowych podmiotów w gospodarce. Kolejne utrzymywały się na poziomie zbliżonym do 30 tys.