Reklama

Nie ma planów wypłacania 500 plus w formie bonów - rzecznik rządu

- Nie ma planów wypłacania świadczeń w ramach programu Rodzina 500 plus w formie bonu cyfrowego - podkreślił w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o słowa wicepremier, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz na ten temat.

Emilewicz w piątkowym wywiadzie pytana była o możliwość wypłacania świadczeń w formie bonu. Dopytywana, czy taką formę można w dalszej perspektywie wykorzystać do programów takich jak 500 plus czy wyprawki, odparła, że jest to droga, którą rząd chce podążać.

Reklama

Rzecznik rządu zapytany w TVN 24, czy 500 plus będzie wypłacane w postaci bonu cyfrowego, zaprzeczył. "Nie będzie. Nie ma takich planów. Z tego, co mi się wydaje, to pani premier (Emilewicz - PAP) mówiła w ogóle o świadczeniach społecznych, czyli szerzej. Nie wiem, czy wymieniła świadczenie 500 plus" - podkreślił.

- Nie ma takich planów. Chciałbym, żeby to wyraźnie wybrzmiało. Program 500 plus będzie wypłacany klasycznie, tak jak do tej pory - powiedział.

Dopytywany, jak rozumieć słowa wicepremier, rzecznik rządu odparł, że jako element dyskusji w Zjednoczonej Prawicy. - Naprawdę, nie każda różnica zdań musi oznaczać konflikt - dodał.

Emilewicz w wywiadzie nawiązywała do bonu turystycznego. - Za sprawą tego, że jest to ta blockchainowa płatność, numeryczna, my jesteśmy pewni, że te środki rzeczywiście trafią do branży turystycznej, posłużą rzeczywiście wypoczynkowi rodzinnemu, wypoczynkowi dzieci i młodzieży. Więc tutaj realizacja innych świadczeń w ten sposób daje także gwarancję, że to, co ustawodawca zaplanował, w istocie zostanie zrealizowane - wyjaśniła.

- Tak, potwierdzam, będziemy chcieli przechodzić w jak największą liczbę realizacji kolejnych świadczeń właśnie w taki sposób - powiedziała wicepremier. Zaznaczyła jednak, że to, które świadczenia zostaną objęte cyfryzacją, będzie przedmiotem ustaleń. Zapowiedziała, że kwestie te ma omówić wraz z prezes ZUS Gertrudą Uścińską pod koniec sierpnia.

Na ten fragment wywiadu, który opublikowano pod tytułem "500+ też w formie bonu. Emilewicz: tą drogą chcemy iść", zareagowała była premier, europosłanka PiS Beata Szydło. "Program #Rodzina500plus w postaci +bonów+ to pomysł bardzo zły i pozbawiony uzasadnienia. Wprowadzanie takich pomysłów do debaty publicznej podważa zaufanie między rządem PiS i obywatelami. Aż się ciśnie na usta: Nie idźmy tą drogą!" - napisała na Twitterze.

Maląg: Nie ma planów wypłacania świadczeń 500 plus w formie bonu cyfrowego

- Nie ma planów wypłacania świadczeń 500 plus w formie bonu cyfrowego; to rodziny wiedzą najlepiej, na co przeznaczyć świadczenie i jakie potrzeby ich dzieci są najbardziej pilne - podkreśliła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w piątkowym wywiadzie pytana była o możliwość wypłacania świadczeń w formie bonu. Dopytywana, czy taką formę można w dalszej perspektywie wykorzystać do programów takich jak 500 plus czy wyprawki, odparła, że jest to droga, którą rząd chce podążać.

Zapytana o to Marlena Maląg podkreśliła, że nie ma planów wypłacania świadczeń w ramach programu Rodzina 500 plus w formie bonu cyfrowego.

Zaznaczyła również, że w jej ministerstwie nie trwają żadne prace nad takim rozwiązaniem. - Świadczenie wychowawcze nadal będzie wypłacane rodzinom w formie pieniężnej - powiedziała Maląg. I dodała, że rodziny mogą być spokojne, ponieważ rząd niczego nie zmienia.

- Od początku uruchomienia programu pozostawiamy rodzinom decyzje, jak mają wydawać świadczenie wychowawcze. Podkreślamy autonomię rodzin, niczego nie narzucamy - wskazała minister. I dodała, że "to rodziny wiedzą najlepiej, na co przeznaczyć świadczenie, jakie potrzeby ich dzieci są najbardziej pilne".

Dowiedz się więcej na temat: 500 zł na dziecko | bony

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »