Nie tylko materialne bogactwo

W oczach opinii publicznej bankierzy i wielcy finansiści są często chciwymi bezdusznikami. Lektura "Wielkich inwestorów" przekona państwa, że są oni ludźmi z krwi i kości, nieskupiającymi się tylko i wyłącznie na pomnażaniu zer na koncie.

Świat nie kręci się tylko i wyłącznie wokół pieniędzy. Jednak większość osób raczej przyzna, że Woody Allen ma rację, mówiąc że: "Posiadanie pieniędzy jest lepsze niż nędza. Z powodów czysto finansowych". Sposobów dojścia do bogactwa jest wiele - najlepiej oczywiście, jeśli zarabiamy pieniądze, robiąc to, co lubimy. Nie każdy z nas ma jednak pomysł na genialny biznes lub jest urodzonym graczem giełdowym, dlatego czasem warto zaczerpnąć inspirację od osób, którym udało się już osiągnąć finansowy sukces.

Do takich osób zaliczają się sławni inwestorzy giełdowi i przedsiębiorcy, którzy zajmują czołowe miejsca na listach światowych bogaczy. I to właśnie o nich oraz o ich sposobach dojścia do majątku jest książka pt. "Wielcy inwestorzy".

Książka prezentuje sylwetki 40 osób.

Reklama

Podzielona jest na dwie części, a każda składa się z kolei z trzech rozdziałów. W pierwszej części książki koncentruję się na inwestorach giełdowych, a także twórcach bankowości inwestycyjnej i naukowcach związanych z giełdą. Znajdą w niej państwo i elementy historii gospodarczej, i finansów, a także wskazówki inwestycyjne największych guru giełdowych. W rozdziale swoje miejsce znaleźli zarówno mistrzowie analizy finansowej, jak i technicznej, którzy są wzorem dla wielu drobnych inwestorów. Swoje miejsce znaleźli tu także oszuści, których metod pomnażania pieniędzy nie radziłabym stosować.

Druga część książki prezentuje sylwetki największych przedsiębiorców z historii i czasów współczesnych. Struktura dwóch pierwszych rozdziałów tej części książki odzwierciedla zmianę, jaka dokonała się w przemyśle i otaczającym nas świecie. Pierwszy rozdział opisuje wielkich przedsiębiorców z historii, którzy swój majątek zawdzięczali inwestycjom w bardzo uprzemysłowionych branżach - stalowej, energetycznej, samochodowej. Z kolei w drugim rozdziale prezentuję sylwetki współczesnych przedsiębiorców, którzy bogacą się na nieco innych branżach niż ich koledzy z przeszłości - w branży komputerowej, nieruchomości, telekomunikacji. Oczywiście w książce wydanej na rynku polskim nie mogło zabraknąć rozdziału o naszych krajowych miliarderach.

Książka nie skupia się jedynie na technicznych aspektach pomnażania pieniędzy. Poszczególne rozdziały mają służyć raczej jako inspiracja do własnych działań, dlatego piszę również o tym, jak wyglądało dzieciństwo wielkich inwestorów, co ich ukształtowało i skłoniło do wyboru takiej, a nie innej drogi życiowej. Tam, gdzie było to możliwe, zamieściłam na końcu rozdziału cytaty z wypowiedzi inwestorów, które z pewnością będą cennymi radami dla Czytelników zainteresowanych pomnażaniem swoich pieniędzy i prowadzeniem własnej działalności biznesowej.

Chociaż wiele osób, które sięgną po książkę, z pewnością będzie najbardziej zainteresowanych konkretnymi poradami inwestycyjnymi, dla mnie najbardziej inspirujące było śledzenie osobistych losów bohaterów i obserwowanie, jak koleje losu wpływały na ich podejście do inwestycji, pieniędzy, biznesu.

Ciekawe

Wiele z cytatów zamieszczonych w książce może być źródłem inspiracji. Dla mnie najważniejszym z nich są słowa Johna Templetona, legendarnego już zarządcy funduszami inwestycyjnymi, który powiedział: "Zdałem sobie sprawę z tego, że będę na tej planecie tylko raz i to przez krótki czas. Co mogę zrobić ze swoim życiem, tak by przyniosło trwałe korzyści?".

Chociaż w oczach opinii publicznej bankierzy i wielcy finansiści są często chciwymi bezdusznikami, mam nadzieję, że uważna lektura "Wielkich inwestorów" przekona państwa, że są oni ludźmi z krwi i kości, nieskupiającymi się tylko i wyłącznie na pomnażaniu zer na koncie.

Przykładowo, George Soros, znany z tego, że "złamał Bank Anglii", inwestorem został wyłącznie po to, aby mieć pieniądze na realizację społecznych projektów i wspieranie demokracji na świecie. Z kolei Larry Williams, zwycięzca mistrzostw świata w tradingu, jest pasjonatem archeologii i zdobyte dzięki karierze w finansach pieniądze przeznacza na podróże i poszukiwania prawdziwej góry Synaj.

Polscy milionerzy są nie mniej interesujący.

Michał Sołowow jest zapalonymi kierowcą rajdowym, z kolei Leszek Czarnecki swoją przygodę z biznesem rozpoczął od nurkowania, które jest jego pasją do dzisiaj. Także perypetie sercowe znanych inwestorów mogą przyprawić o zawrót głowy.

Przykładowo, Warren Buffett, jeden z najbogatszych obywateli naszej planety, przez lata żył w swoistym trójkącie ze swoją żoną i kochanką, którą poślubił dopiero po śmierci tej pierwszej.

Takie ciekawostki, umieszczone w książce jako dodatek do tekstu głównego, czynią lekturę "Wielkich inwestorów" fascynującym przeżyciem. Takiej książki na rynku polskim jeszcze nie było! To prawdziwe kompendium wiedzy. Chociaż książka dotyczy finansów i inwestowania, dzięki przystępnej formie czytać mogą ją nawet ci, którzy nie mają na co dzień do czynienia z tematyką giełdy i przedsiębiorczości. Zachęcam do lektury!

Anna Grodecka

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

TREND - Miesięcznik o sztuce inwestowania
Dowiedz się więcej na temat: Warren Buffett | bieda | bogactwo | bogactwa | milioner | George Soros
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »