Nie zapomnij pokazać dokumentu. Inaczej 14. emerytura może nie być wypłacona
14. emerytura w piątek 30 sierpnia trafi do pierwszych emerytów. Część z nich musi być gotowa przy odbiorze pokazać chociażby dowód osobisty. Chodzi o seniorów otrzymujących świadczenia od listonosza. To efekt przepisów, które obowiązują od 2023 roku.
- Listonosz może zażądać wylegitymowania się dokumentem tożsamości przy wypłacaniu 14. emerytury.
- Nie zawsze listonosz musi ubiegać się o okazanie dokumentu. Ale zawsze ma prawo o niego zapytać.
- 85 proc. emerytów świadczenia dostaje przelewem na konto. Reszta wciąż dostaje je od listonosza.
Większość emerytów otrzymuje pieniądze z ZUS wprost na konto. Wciąż jednak niemal 1 mln seniorów dostaje pieniądze od listonosza. Od kwietnia 2023 roku pocztowe przekazy pieniężne objęto dodatkowym obostrzeniem. Senior musi pokazać dowód osobisty, jeśli listonosz o to poprosi.
Zmiany w przekazach pocztowych wprowadzono nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Listonosz przed wypłaceniem pieniędzy musi zobaczyć dokument poświadczający tożsamość adresata. Zazwyczaj wystarczy dowód osobisty, ale legitymowanie się nie jest konieczne, jeśli pocztowiec zna już odbiorcę przesyłki.
Jeśli dany listonosz po raz pierwszy zjawi się pod naszymi drzwiami w celu wypłaty świadczenia, konieczne będzie potwierdzenie tożsamości poprzez spisanie danych adresata przekazu. Zanim listonosz wyda emeryturę, musi uzyskać takie informacje jak:
- imię,
- nazwisko,
- PESEL,
- numer dowodu osobistego.
Ustawodawca wdrożył te środki, by ograniczyć podejrzane przekazy pieniężne. Odbija się to jednak na seniorach odbierających świadczenia z rąk pracowników Poczty Polskiej. Listonosz ma pełne prawo nie wypłacić przekazu i odejść z 14. emeryturą, bo nie zobaczył dowodu osobistego emeryta.
Od przepisów wymagających pokazania dokumentu tożsamości jest jednak wyjątek. Ten stanowi, że jeśli nadawcą jest jednostka sektora finansów publicznych, a listonosz zna adresata przekazu pieniężnego, może wydać mu pieniądze bez weryfikacji.
Musimy pamiętać jednak, że nawet jeśli w kopercie jest 14. emerytura, a listonosz zna emeryta, ma prawo poprosić go o dowód tożsamości. W takiej sytuacji, gdy senior nie okaże dowodu osobistego, świadczenia nie dostanie. Przepisy wprost wskazują, że gdy listonosz ma wątpliwości w kwestii tożsamości adresata, nie tylko może, ale wręcz musi go sprawdzić.
Przemysław Terlecki