Niektóre czynniki zaczęły działać proinflacyjnie. Co dalej z cenami w Polsce?

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) obniżył się w sierpniu o 1,3 pkt. w stosunku do notowań sprzed miesiąca - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Dodano, że był to najmniejszy spadek w ciągu ostatnich pięciu miesięcy. Jednocześnie autorzy badania prognozują w najbliższym czasie wolniejsze hamowanie tempa wzrostu cen niż to miało miejsce dotychczas.


WPI w sierpniu spadł do 84,7 pkt, wobec 86 pkt z lipca. Jak zauważają autorzy raportu z BIEC, "indeksy oczekiwań inflacyjnych konsumentów i menadżerów przedsiębiorstw produkcyjnych obniżają się od wielu miesięcy, choć tempo ich spadku uległo w ostatnich dwóch miesiącach ograniczeniu".  

- Niektóre z komponentów wskaźnika w ostatnim czasie zaczęły działać proinflacyjnie, co może zapowiadać ograniczenie procesu dezinflacji w najbliższych miesiącach - napisano w badaniu. Chodzi o m.in. drożejącą żywność oraz ropę na rynkach międzynarodowych.  

Reklama

Jednocześnie sierpniowe dane były pierwszymi od lutego 2022 r., kiedy odsetek ankietowanych konsumentów, którzy spodziewają się wzrostu inflacji zmalał poniżej progu 80 proc. W tym samym czasie natomiast wzrosła grupa badanych, którzy uważają, że w najbliższych miesiącach ceny będą spadały lub co najmniej nie będą rosły.

Firmy planują obniżać ceny produktów

"Istotnie zmniejszyła się przewaga przedsiębiorców zamierzających podnosić ceny nad tymi, którzy planują je obniżać. Obecnie sięga ona około 5 punktów procentowych wobec ponad 26 przed rokiem" - napisano w badaniu. Jak dodano, tendencja obniżania cen dominuje wśród firm dużych średnich.  

W opracowaniu dodano, że w podziale na branże największych obniżek cen spodziewać się można w przemyśle przetwórstwa ropy naftowej (dotychczas ceny wzrosły o blisko 30 proc. w ciągu roku), w przemyśle drzewnym i papierniczym. Natomiast chęć do podnoszenia cen najczęściej wyrażają przedstawiciele firm odzieżowych oraz wytwórcy żywności. "Ze względu na znaczący udział wydatków na żywność w koszyku CPI (ponad 27 proc.), dalsze podwyżki tej kategorii towarów istotnie mogą wyhamować proces dezinflacji" - stwierdzili eksperci. 

Wśród czynników, które mogą przyczynić się do istotnego wyhamowania tempa spadku inflacji, ekonomiści wskazali na ceny surowców. Zauważyli, że lipiec i pierwsze dni sierpnia przyniosły wzrost cen m.in. wybranych metali (jak np. miedź) oraz surowców żywnościowych (zboża, wyroby mleczne i mięso). "Surowce żywnościowe drożeją zarówno w efekcie blokady transportu zboża ukraińskiego, lecz również z powodu panującej suszy w krajach będących znaczącymi na świecie ich producentami (Kanada, USA, Indie, Chiny)" - podsumowali eksperci Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Inflacja w Polsce hamuje. Jest coraz bliżej jednocyfrowych poziomów

Według wstępnego raportu Głównego Urzędu Statystycznego inflacja konsumencka w Polsce wyniosła w lipcu br. 10,8 proc. w relacji rocznej. Jest to najniższy wynik od marca 2022 r. W czerwcu analogiczny wskaźnik wyniósł 11,5 proc. licząc rok do roku.  

Pozytywną informacją była inflacja liczona w ujęciu miesięcznym. W tym przypadku wskaźnik cen konsumpcyjnych spadł w lipcu o -0,2 proc., wobec zerowych odczytów z czerwca i maja.  

Spadek inflacji w lipcu to głównie zasługa taniejących paliw - w ujęciu rocznym o 15,5 proc. W porównaniu do czerwca zdrożały one jedna o 0,4 proc. Tanieje też żywność - miesiąc do miesiąca o 1,2 proc., ale rok do roku wciąż ceny są wysoko - wzrosły o 15,6 proc. Ceny nośników energii - wynika z komunikatu GUS - nie zmieniły się miesiąc do miesiąca, ale rok do roku zdrożały o 16,7 proc.

Należy przy tym pamiętać, że poziom inflacji daleki jest od celu Narodowego Banku Polskiego, który wynosi 2,5 proc. z możliwym odchyłem o 1 pkt proc. w górę lub w dół. Problematyczna pozostaje także inflacja bazowa - wskaźnik, który nie uwzględnia cen żywności i nośników energii, będących najbardziej narażonymi na szoki podażowe. 

Według danych banku centralnego wskaźnik ten w czerwcu wyniósł 11,1 proc. licząc rok do roku, wobec 11,5 proc. w maju. Dane za lipiec poznamy w połowie sierpnia. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Inflacja | inflacja w Polsce | prognozy makroekonomiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »