Niemcy chcą eksploatować gaz na Morzu Północnym

Niemcy i Holandia będą wspólnie eksploatować nowe pole gazowe na Morzu Północnym.

Holenderski sekretarz stanu ds. górnictwa, Hans Vijlbrief, powiadomił w środę w Hadze, że wydano pozwolenie na holenderską część pola gazowego. W Niemczech, jak powiedział, rozpoczęła się już przyspieszona procedura wydania zgody.

19 km od wybrzeża

Zgodnie z zapowiedzią holenderskiego rządu gaz z planowanej platformy wiertniczej ma być wydobywany od 2024 roku. Energia potrzebna do wydobywania ma być wytwarzana z energii wiatrowej.

Już od dawna Niemcy i Holandia planowały wydobywanie gazu ziemnego na holendersko-niemieckiej granicy w odległości około 19 km od wybrzeża. Plany te budzą jednak wiele kontrowersji. Rok temu niemiecki kraj związkowy Dolna Saksonia odmówił zgody na prowadzenie odwiertów w pobliżu wrażliwych ekosystemów wysp Schiermonnikoog i Borkum na Morzu Północnym. Zaniepokojeni projektem są także holenderscy ekolodzy.

Reklama

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc

Wojna zmieniła plany

Plany wydobywania gazu na tym odcinku nabrały tempa po inwazji Rosji na Ukrainę. 31 maja rosyjski koncern energetyczny Gazprom ogłosił, że nie będzie już dostarczał gazu ziemnego do Holandii.

Niemiecka koalicja rządowa wykluczała do tej pory nowe projekty związane z poszukiwaniem gazu i ropy na Morzu Północnym, ale ze względu na inwazję na Ukrainę Europa stara się teraz uniezależnić od paliw kopalnych z Rosji. Premier Dolnej Saksonii Stephan Weil już na początku kwietnia zaproponował wykonanie odwiertów na polu gazowym.

- Myślę, że jeśli zostanie zapewniona ochrona środowiska, uda się to zrealizować - powiedział Weil.

(AFP/dom), Redakcja Polska Deutsche Welle

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | gaz | morze północne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »