Niemcy gromadzą gaz. Magazyny zapełnione w 65 procentach

Szef Federalnej Agencji ds. Sieci, Klaus Mueller, wyraził zadowolenie z obecnego tempa napełniania niemieckich magazynów gazu. Poziom wypełnienia w weekend wyniósł 65,91 proc. Jednak zapełnienie magazynów w 95 procentach do listopada uważa za nierealistyczne. Zdaniem ekspertów, celem jest osiągnięcie 75-procent do września.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Zbiorniki gazu są "wreszcie z powrotem na właściwej ścieżce magazynowania" - napisał Mueller w poniedziałek na Twitterze. Celem jest teraz osiągnięcie 75-procent do pierwszego września. 

Podczas czasowego wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu przez bałtycki gazociąg Nord Stream 1 z powodu prac konserwacyjnych, w Niemczech magazynowano gaz, ale na bardzo niskim poziomie.

Aby uniknąć niedoborów w zimie, Niemcy chcą jak najszybciej zapełnić magazyny. Poziom 95 procent powinien zostać osiągnięty do 1 listopada.

Reklama

Jednak Mueller, uważa, że cel, jakim jest napełnienie zbiorników gazowych na poziomie 90 lub 95 procent do 1 listopada, jest nierealny - pisze agencja dpa.

Na kryzysowym szczycie rządu landu Badenia-Wirtembergia w poniedziałek Mueller miał - według uczestników spotkania - powiedzieć, że jeśli pozostanie tak, że wykorzystywane jest 40 proc. przepustowości połączenia gazociągu Nord Stream 1, to w najlepszym przypadku można osiągnąć maksymalnie 80 do 85 procent zapełnienia.

GAZ ZIEMNY

1,97 -0,02 -0,65% akt.: 26.04.2024, 11:15
  • Max 2,00
  • Min 1,97
  • Stopa zwrotu - 1T -
  • Stopa zwrotu - 1M -
  • Stopa zwrotu - 3M -
  • Stopa zwrotu - 6M -
  • Stopa zwrotu - 1R -
  • Stopa zwrotu - 2R -
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

W poniedziałek rano rosną ceny gazu w holenderskim hubie TTF. Dostawy sierpniowe drożeją o 2,6 proc., do 164,0 euro za MW. Z kolei kontrakty z dostawą we wrześniu rosną o 2,04 proc., do 164,7 euro za MW.

W piątek na zamknięciu kontrakty sierpniowe były wyceniane na 159,9 euro, a wrześniowe na 161,4 euro.

Rok temu, w lipcu za MW gazu w hubie TTF trzeba było zapłacić 22,5 euro.
Najdrożej za gaz TTF trzeba było zapłacić na początku marca tego roku, kiedy cena doszła do 199 euro.


PAP
Dowiedz się więcej na temat: rynek gazu | Nord Stream 1 | ceny gazu | embargo na rosyjski gaz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »