Niemcy przyspieszają odejście od węgla brunatnego

Wydobycie węgla brunatnego w Nadrenii Północnej-Westfalii zostanie zakończone wcześniej niż było to pierwotnie ustalone. Zadecydował o tym niemiecki parlament.

Biznes INTERIA na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Bundestag opowiedział się za wcześniejszym wycofaniem z węgla brunatnego w Nadrenii Północnej-Westfalii. W nocy z czwartku na piątek (2.12.2022) posłowie przyjęli rządowy projekt ustawy większością 525 głosów. Przeciwko głosowało 92 posłów, a dwie osoby wstrzymały się od głosu.

O osiem lat wcześniej

Rząd Olafa Scholza podjął decyzję na początku listopada. Ustawa przewiduje przyspieszenie odejścia od węgla brunatnego nad Renem o osiem lat - czyli do 2030 roku. Ostatnie elektrownie RWE opalane węglem brunatnym zostaną wyłączone 31 marca 2030 roku. Pierwotnie miały pracować do 31 grudnia 2038 roku.

Reklama

Jednocześnie jednak dwie elektrownie na węgiel brunatny, które miały zostać wyłączone z końcem bieżącego roku, będą podłączone do sieci do końca marca 2024 roku.

Zrównana z ziemią

W sprawie wcześniejszego odejścia od węgla niemieckie ministerstwo gospodarki osiągnęło porozumienie z koncernem energetycznym RWE. Przewiduje ono między innymi, że - wbrew pierwotnym planom - szereg miejscowości nie padnie ofiarą kopalni odkrywkowej Garzweiler.

Nie dotyczy to jednak szczególnie kontrowersyjnej miejscowości Luetzerath, "okupowanej" przez aktywistów klimatycznych. Węgiel pod miejscowością jest "potrzebny do eksploatacji wysoko wydajnej floty węgla brunatnego w warunkach kryzysu energetycznego" - zaznaczono w porozumieniu. Decyzję ostro krytykują aktywiści klimatyczni.

W skali całego kraju wycofanie z węgla brunatnego nastąpi w 2038 roku. Do tego czasu będą nadal pracować elektrownie węglowe na terenach wydobywczych we wschodnich Niemczech.

(AFP/dom), Redakcja Polska Deutsche Welle

Zobacz również:

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: węgiel kamienny | kryzys węglowy | kryzys energetyczny | Niemcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »