Reklama

Niemieckie firmy zyskują dzięki uchodźcom

Zatrudnienie uchodźców przynosi wiele korzyści dla firm i wpływa m.in. na większą produktywność i kreatywność pracowników.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

Do takich wniosków doszli autorzy raportu przygotowanego przez organizację pozarządową "Tent Partnership for Refugees" i Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych (DIW). Instytycje te przeanalizowały doświadczenia stu średnich i dużych niemieckich przedsiębiorstw, które od czasu kryzysu migracyjnego w 2015 roku zdecydowały się na zatrudnienie uchodźców.

Udana integracja

Pomimo braku znajomości języka i trudności z uznawaniem zagranicznych kwalifikacji zawodowych, ankietowane firmy oceniły integrację uchodźców z ich pracownikami jako bardzo udaną. 64 procent przedsiębiorców przyznało, że miało w tym zakresie pozytywne doświadczenia. 60 proc. firm stwierdziło też, że odniosło większy sukces na rynkach międzynarodowych po tym, jak zatrudniło uchodźców. Natomiast 78 proc. odnotowało wyższy poziom satysfakcji wśród wszystkich pracowników.

Reklama

Ponad połowa badanych firm podała, że odniosła korzyści z wyższej produktywności, która wynikała także z większej różnorodności pracowników. 61 procent stwierdziło też wzrost kreatywności w sytuacjach, gdy zatrudnieni uchodźcy podchodzili do rozwiązywania problemów z różnych perspektyw. W wyniku tych doświadczeń 88 procent firm zamierza zatrudnić w 2022 roku więcej uchodźców.

Wielki potencjał

Alexander Kritikos, członek zarządu Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych przyznał, że widzi w uchodźcach "wielki potencjał dla niemieckiego rynku pracy". Wielu z nich stało się doświadczonymi pracownikami, którzy mogą zaspokoić potrzeby kadrowe w wielu dziedzinach gospodarki.

Natomiast Andreas Wolter, szef organizacji "Tent Partnership for Refugees", wezwał firmy do większego zaangażowania na rzecz integracji zawodowej uchodźców. Dzięki nim "firmy mogą zdywersyfikować swoją siłę roboczą i przyciągnąć zaangażowanych pracowników" - powiedział.

(epd/stef), Redakcja Polska Deutsche Welle

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »