Niepokój przed zimą. Czy będzie reglamentacja żywności?

Alarmujące informacje o możliwych przerwach w dostawach energii jesienią i zimą mogą istotnie odbić się na przemyśle spożywczym. Czy należy oczekiwać pustych półek i reglamentacji żywności? Czy po raz kolejny nakręci to falę inflacji - zastanawiają się eksperci.

Obecna sytuacja na rynku produkcji i przetwórstwa rolniczego - brak rąk do pracy, zerwane łańcuchy dostaw, wysokie ceny i duża inflacja powodują niepokój co do zaopatrzenia w Polsce. A alarmujące informacje o możliwych przerwach w dostawach energii jesienią i zimą mogą istotnie odbić się na przemyśle spożywczym. Czy należy oczekiwać pustych półek i reglamentacji żywności? Czy po raz kolejny nakręci to falę inflacji?

- Miejmy nadzieję, że rząd wsłucha się w nasze argumenty i zrozumie sytuację, jaka jest dzisiaj. Nie chcemy, żeby były puste półki. Dbamy właśnie o to, żeby produkt polski, produkt od polskich producentów, od polskich przetwórców był w 95 proc. na naszych półkach. Żeby nie był eksportowany do innych krajów. Żebyśmy mieli swoje produkty, do których jesteśmy przyzwyczajeni - powiedziała serwisowi eNewsroom Renata Juszkiewicz, prezeska zarządu Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Reklama

- Polski rynek przetwórczy jest bardzo mocny, bardzo nowoczesny i nie powinno zabraknąć nam żywności - pod warunkiem oczywiście, że wszyscy zadbamy o łańcuchy dostaw. Musimy wziąć też pod uwagę aspekt energetyczny. Jeżeli w tym momencie zabrakłoby energii w Polsce, to przemysł spożywczy może bardzo mocno ucierpieć. Przykładem mogą być pomidory z polskich szklarni. Jeżeli nie będzie można z nich korzystać, bo nie będzie energii - to pomidory będziemy musieli sprowadzać z innych krajów. Czy wówczas społeczeństwo na tyle przewartościuje swoje oczekiwania i wydatki, żeby móc zaopatrywać się w te produkty, które są absolutnie podstawowe, które muszą być w każdym gospodarstwie domowym? - analizuje Juszkiewicz.

eNewsroom
Dowiedz się więcej na temat: żywność | handel | kryzys energetyczny | łańcuchy dostaw
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »