NIK skontrolowała restrukturyzację KSC
Najwyższa Izba Kontroli oceniła pozytywnie restrukturyzację Krajowej Spółki Cukrowej, choć stwierdziła pewne nieprawidłowości. Chodzi o wydanie przez spółkę ponad 50 mln zł na inwestycje w cukrowniach, w których następnie została wygaszona produkcja.
NIK skontrolowała restrukturyzację KSC w latach 2004-2008. KSC powstała w 2002 r.; jest największym w Polsce i ósmym co do wielkości producentem cukru w Europie. Firma ma blisko 40-procentowy udział w rynku krajowym i 4-procentowy udział w rynku całej UE.
Izba poinformowała, że KSC - realizując zadania reformy rynku cukru w UE - wygasiła produkcję w˙16 cukrowniach. "Inwestując ponad 500˙mln˙zł w cukrownie produkcyjne, spółka poprawiła zdolności przerobowe, obniżyła techniczny koszt wytworzenia, zwiększyła wydajność pracy i rentowność produkcji" - podkreśliła NIK.
Izba zwróciła jednak uwagę, że nieprawidłowości polegały na wydaniu "ponad 50˙mln˙zł na inwestycje w cukrowniach, w których następnie wygaszono produkcję cukru. Część tych nakładów została utracona".
Według Izby, spółka realizowała kosztowny program optymalizacji zatrudnienia, co doprowadziło - zdaniem NIK - do "znacznego, nieuzasadnionego zróżnicowania wysokości odpraw odchodzącym pracownikom".
"Nieefektywne działania spółki w celu wyłączenia z demontażu silosu i˙pakowni cukru w oddziale spółki w Lublinie doprowadziły do utraty majątku spółki na kwotę 15,6˙mln˙zł. Odpowiedzialność spoczywa również na Agencji Rynku Rolnego, która nie doprowadziła do uzyskania jednoznacznej opinii Komisji Europejskiej co do konieczności tego demontażu" - napisano w raporcie NIK.
Izba pozytywnie oceniła wypełnianie przez KSC obowiązków nałożonych przepisami Unii Europejskiej w zakresie regulacji rynku cukru, a także w˙procesie restrukturyzacji spółki przez ministra rolnictwa.
"Pozytywnie, pomimo stwierdzonych nieprawidłowości, oceniono działania ministra skarbu, podejmowane w związku z restrukturyzacją KSC oraz sprawowaniem nadzoru właścicielskiego nad spółką. Nieprawidłowości dotyczyły nieuzasadnionych decyzji zmian w organach spółki oraz przedwczesnego podjęcia prac przygotowawczych do prywatyzacji KSC. W˙rezultacie MSP poniosło zbędny wydatek w kwocie ponad 3˙mln˙zł na analizy przedprywatyzacyjne oraz prospekt emisyjny spółki" - dodano. Do momentu nadania depeszy PAP nie uzyskała komentarza KSC.