Reklama

Nike zamyka swoje sklepy w Rosji, ale nie znika z rynku

Nike - amerykański producent odzieży i obuwia opuszcza Rosję. Jutro wygasają jego umowy z rosyjskimi firmami i zdaniem tamtejszych mediów, dokumenty nie zostaną przedłużone. Za powód odejścia media wskazują problemy z dostawą towarów. Produkty Nike’a sprzedawać będą sklepy wielobranżowe.

Nike rozpoczął sprzedaż w Rosji w 1993 roku. Od 2003 roku amerykańska firma zarejestrowała dwa podmioty prawne: Nike LLC - oficjalny dystrybutor i importer oraz Nike Retail LLC - zarządca sklepów firmowych. W 2021 roku łączne przychody Nike w Rosji wyniosły 25,5 miliarda rubli - ponad 412 milionów euro, a zysk netto przekroczył 22 miliony euro (miliard 370 milionów rubli). 

Nike odmówił przedłużenia umowy

Vedomosti, gazeta ekonomiczna, na którą powołuje się rosyjska prasa, poinformowała, że Nike odmówił już przedłużenia umowy franczyzowej z Inventive Retail Group (IRG), do której należy największa w kraju, sieć 37 sklepów amerykańskiej firmy. Z informacji na stronie internetowej Nike’a wynika, że dziewięć sklepów już nie działa. IRG poinformowało, że dostawa produktów Nike do pozostałych została zawieszona. “Z tego powodu firma będzie musiała je zamknąć" - wskazuje dziennik Vedomosti. Dodaje jednak, że Amerykanie nadal dokonują wszelkich płatności na rzecz swoich pracowników. 

Zdaniem ekspertów, nie przedłużenie umowy z IRG może oznaczać wyjście Nike z rosyjskiego rynku. W marcu 2022 r., krótko po ataku Rosji na Ukrainę, w wydanym komunikacie firma ostrzegła, że nie może zagwarantować zaopatrzenia towarów dla klientów w Rosji. Wstrzymała wtedy dostawy, zawiesiła działalność rosyjskiego sklepu internetowego a także tymczasowo zamknęła wszystkie sklepy będące pod jej bezpośrednią kontrolą. Według oficjalnej strony internetowej Nike, od marca do maja liczba sklepów firmowych w Rosji zmniejszyła się o połowę - ze 116 do 56. Spośród nich 19 zostało tymczasowo zamkniętych.

Reklama

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Jutro mija termin przedłużenia reszty umów Nike

 Rospatent - Federalnej Służby ds. Własności Intelektualnej - Nike zawarł umowy franczyzowe z należącymi do IRG Up and Run i A3 Sport. W obu przypadkach porozumienie wygasa 26 maja. Jutro też kończy się umowa z Yar LLC - franczyzobiorcą z Syberii. - To oczywiste, że wszystkie te umowy nie zostaną przedłużone - zapewnia Anna Rożdiestwienskaja, ekspert portalu Franshiza.ru, którą cytują Vedomosti. Według niej, przyczyną rozstania z Nike jest sytuacja geopolityczna. 

W cytowanym przez rosyjska gazetę liście Tichona Smykowa, prezesa IRG, decyzja o zamknięciu jest tłumaczona problemami z zaopatrzeniem sklepów. "Ponieważ zapasy się wyczerpią, IRG będzie zmuszona zamknąć wszystkie swoje sklepy pod tą marką" - uzasadnia Smykov. Prezes IRG przypomina, że sieć powstała w 2012 roku. “Z miłością budowaliśmy najlepszą sieć sklepów w kraju, w efekcie 10 lat później znaleźliśmy się w sytuacji, w której ten biznes nie może istnieć" - czytamy w liście. 

Nike’a dalej mają sprzedawać hurtownie

Administracja IRG potwierdziła, że dostawy produktów Nike zostały wstrzymane, a towarów brakuje. "W obecnych realiach nie możemy dalej wspierać pracy sklepów monobrandowych i będziemy zmuszeni je zamknąć" - uzasadnia IRG. Informację o zawieszeniu działalności w Rosji potwierdził gazecie Vedomosti przedstawiciel amerykańskiej firmy. 

Produkty Nike’a nie znikną całkowicie z rosyjskiego rynku. Ponieważ nadal działają hurtownie, będzie można je kupić w sklepach wielomarkowych. Eksperci przypominają, że na przykład IRG, z którym Nike nie przedłużył już umowy, też sprzedaje towary Nike’a w sklepach wielomarkowych. “Zdjęcie szyldów z własnych sklepów nie oznacza, że towar amerykańskiej firmy całkowicie zniknie z rynku" - zapewniają eksperci. I dodają, że zmuszenie franczyzobiorców do zamknięcia sklepów nie jest łatwym zadaniem. Znawcy rosyjskiego rynku przyznali jednak, że zastąpienie Nike’a inną, globalną marką będzie teraz niemożliwe, bo podobni producenci wycofali się już z Rosji. 

Ewa Wysocka 

Zobacz również:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »