​Norwegia dołącza do unijnych sankcji przeciwko Rosji

Rząd wprowadził dzisiaj w życie najszerszy pakiet sankcji w historii Norwegii - poinformowało w piątek norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc

"Rząd norweski od początku zapowiadał, że Norwegia dostosuje się do sankcji UE" - przypomniano w komunikacie.

Celem norweskich sankcji jest "sparaliżowanie zdolności Rosji do finansowania swojej nielegalnej wojny przeciwko Ukrainie". Są wymierzone w finansowanie rosyjskiego reżimu, a także w "osoby w Rosji i na Białorusi, które były zaangażowane w podejmowanie decyzji i realizację nielegalnego ataku na Ukrainę oraz w próby usprawiedliwienia inwazji".

Reklama

"Nakładamy zamrożenie aktywów i zakaz podróżowania na wskazane osoby oraz wstrzymujemy niektóre ułatwienia wizowe na wjazd do Norwegii, a także wstrzymujemy eksport, handel i transakcje, które mogłyby bezpośrednio wspierać rosyjskie maszyny wojenne" - poinformowała szefowa resortu, Anniken Scharning Huitfeldt.

Przypomniano, że "sankcje dotyczą sektora finansowego, energetycznego, transportowego, technologicznego i obronnego, a także nakładają środki ograniczające na setki osób i podmiotów", a ich naruszenie jest przestępstwem karnym.

Podkreślono, że "przyjęte dziś sankcje stanowią kompleksowe uzupełnienie sankcji wprowadzonych przez Norwegię w 2014 r. po aneksji Krymu przez Rosję".

Pierwszy pakiet sankcji, obecnie formalnie przyjęty dekretem królewskim i przez ministerstwo, odpowiada środkom ograniczającym nałożonym przez UE do 9 marca 2022 r. włącznie. Huitfeldt zaznaczyła, że obecnie Norwegia rozważa rozszerzenie sankcji o pakiet przyjęty przez UE w dniu 15 marca.

Norwegia rozważa więcej koncesji na Morzu Barentsa

Norweskie ministerstwo ropy i energii skierowało do konsultacji pomysł udostępnienia dla poszukiwań węglowodorów nowych obszarów na Morzu Barentsa. Nowe bloki koncesji miałyby być włączone do rozstrzyganej w styczniu 2023 r. rundy koncesyjnej APA.

Jak poinformowało ministerstwo, konsultowana z firmami wydobywczymi, organizacjami ekologicznymi itp. propozycja przewiduje włączenie do tegorocznej rundy koncesyjnej APA (Awards in Predefined Areas) w sumie 31 koncesji w pięciu blokach, leżących na północno-wschodnich krańcach eksplorowanego obszaru na Morzu Barentsa.

"Dostęp do nowych, atrakcyjnych terenów poszukiwań jest filarem rządowej polityki dalszego rozwoju przemysłu naftowego. Nowe odkrycia mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia miejsc pracy, tworzenia wartości dodanej i utrzymania produkcji" - podkreśliła norweska minister ropy i energii Terje Aasland.

Ministerstwo zakłada, że po konsultacjach włączy do corocznej rundy koncesyjnej APA nowe obszary, a harmonogram samej rundy pozostanie bez zmian. Oznacza to termin składania wniosków III kwartale 2022 r. i rozstrzygnięcie w styczniu 2023 r.

Jak przypomniało ministerstwo, ponieważ działalność poszukiwawcza i wydobywcza prowadzona jest od dekad na dostępnym obszarze Norweskiego Szelfu Kontynentalnego, jego większość jest objęta rundami APA.

Jak podkreśla rząd Norwegii, jego polityką jest utrzymanie przewidywalnego i wysokiego tempa udostępniania nowych obszarów pod działalność wydobywczą.

Norwegia przydziela koncesje pod działalność wydobywczą w corocznych rundach APA. System ten został wprowadzony w 2003 r. w celu ułatwienia terminowej eksploatacji rozpoznanych geologicznie części szelfu. Aby eksploatacja była efektywna, firmy wydobywcze regularnego uzupełniania obszarów działalności o nowe koncesje, oraz przewidywalnej polityki ich udostępniania - wskazuje ministerstwo ropy i energii Norwegii.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze


PAP
Dowiedz się więcej na temat: Norwegia | sankcje wobec Rosji | poszukiwani | wydobycie ropy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »