Nowa stalownia w Polsce. Resort aktywów wskazuje, gdzie powstanie

Nowa stalownia, którą na początku marca zapowiedział Marek Wesoły, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, powstać ma na terenie Rudy Śląskiej. Inwestycja zaplanowana jest na pięć lat. Obecnie trwają prace analityczne, kolejnym etapem będzie przygotowanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie wszystkich pozwoleń.

Nowa stalownia ma powstać na terenie Rudy Śląskiej - poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych. Trwają prace analityczne, a kolejnym etapem będzie przygotowanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie wszystkich pozwoleń - dodano.

"Obecnie trwają prace analityczne. Kolejnym etapem będzie przygotowanie koniecznej dokumentacji projektowej oraz uzyskanie wszystkich pozwoleń" - podało ministerstwo.

MAP dodało, że obecnie trwają prace analityczne dotyczące także konsolidacji branży hutniczej. "Dalsze decyzje co do kierunku działań w przedmiotowej kwestii zostaną podjęte po dokonaniu analiz" - wskazał resort.

Reklama

Ile hut pod nadzorem MAP?

Ministerstwo Aktywów Państwowych podało także, że w strukturach należącej do państwa Grupy Kapitałowej Węglokoks działają cztery zakłady hutnicze - m.in. Walcownia Blach Batory sp. z o.o., Huta Łabędy S.A. oraz Huta Pokój S.A.

"Aktualnie realizowany jest warty pół miliarda złotych program inwestycyjny w spółkach wchodzących w skład GK Węglokoks. Zawarto umowę inwestycyjną, której stronami są Węglokoks SA oraz Skarb Państwa. Przedmiotem umowy jest finansowanie inwestycji w nowe ciągi technologiczne w spółkach zależnych Grupy Kapitałowej Węglokoks S.A. Realizacja inwestycji nastąpić ma do 30 września 2025 roku" - poinformowało ministerstwo.

Wiceminister Marek Wesoły powiedział na początku marca, że zamknięcie na skutek konfliktu zbrojnego huty w Mariupolu w Ukrainie - jednego z głównych dostawców stali do Polski i części Europy - pokazuje, że należy zainwestować w branżę hutniczą. "Będziemy szukali tych dobry rozwiązań. Będziemy konsolidować ten rynek, nasze spółki hutnicze. (...) Przygotowujemy się do projektu budowy nowoczesnej stalowni opartej już o nowoczesne rozwiązania technologiczne" - mówił Marek Wesoły.

Przedstawiając informacje na temat inwestycji powiedział, że "to jest inwestycja, którą oceniamy na okres 5 lat, długa inwestycja", oraz, że "to ma być stalownia elektryczna, ekologiczna, nie oparta na tych starych zasadach".

Najwięksi producenci stali w Polsce

Obecnie największym producentem stali w Polsce jest międzynarodowy koncern ArcelorMittal. Jak podano na stronie internetowej firmy, skupia ona 50 proc. krajowego potencjału produkcyjnego. W Polsce działają jeszcze znajdujące się w rękach kapitału prywatnego m.in. Grupa LIBERTY Steel, do której należy Huta Częstochowa, Celsa Huta Ostrowiec, Marcegaglia Poland, działająca w Kluczborku i Praszce, Grupa Cognor, Ferrum, Re Alloys Spółka z o.o. - producent żelazostopów.

Według dostępnych danych GUS w 2020 r. w Polsce wyprodukowano 7 mln 958 tys. 219 ton stali surowej, a w 2021 r. 8 mln 552 tys. 506 ton.

Jak podawały media, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach przedstawiciele branży hutniczej podkreślali konieczność pilnego zwiększenia zdolności produkcyjnych stali o 2,5-3 mln t. Zwrócono uwagę, że bieżąca produkcja osiąga bowiem taki sam poziom jak w połowie pierwszej dekady tego stulecia, podczas gdy zużycie stali zwiększyło się w tym samym czasie o ok. 80 proc. 

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »