Nowe dane o polskiej gospodarce. Wiadomo, gdzie leży problem

Nastroje wśród polskich przedsiębiorców są pesymistyczne. Najniższe wskaźniki GUS odnotował w sektorach przemysłowym i budowlanym. Jednym z głównych problemów polskiej gospodarki jest brak popytu. Jednak to niedługo może się zmienić.

"We wrześniu br. we wszystkich prezentowanych obszarach gospodarki wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie niższym lub zbliżonym do prezentowanego w sierpniu br." - można przeczytać w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego. Dane zebrane przez urzędników odpowiadają nastrojom, jakie panują w poszczególnych gałęziach polskiej gospodarki.

Jak wynika z badania, w bieżącym miesiącu wskaźniki w niemal wszystkich obszarach - z wyjątkiem handlu detalicznego - znajdują się poniżej średniej okresowej. U większości ankietowanych przedsiębiorców panuje jednocześnie brak zmian lub pogorszenie w składowych "diagnostycznych" i "prognostycznych".

Reklama

Z wyliczeń GUS wynika, że negatywnie obecną koniunkturę oceniają szczególnie przedstawiciele sektorów przemysłowego (-12,8) oraz budowlanego (-9,5). Wyniki na plus natomiast odnotowano wśród firm zajmujących się dzielnością finansową i ubezpieczeniową (17,4) oraz z branży "informacja i komunikacja" (11,1). Jednak dwa z ostatnich wymienionych wskaźników nadal utrzymują się poniżej średniej długookresowej, która wynosi kolejno 25,7 i 18,1.

Największa trudność w prowadzeniu biznesu? Brak popytu

Jednocześnie w raporcie GUS skupił się na powodach, które wpływają na ocenę polskich przedsiębiorców. Główną barierą, jaką musi pokonać biznes, jest zmniejszony popyt na jego usługi. Trend ten jest zauważalny w raportach Urzędu od drugiego kwartału 2022 r., natomiast w bieżącym roku jeszcze się nasilił.  

"Warte podkreślenia są widoczne wpływy wahań sezonowych w sekcji zakwaterowanie i gastronomia, gdzie odnotowano również największy wzrost znaczenia niedostatecznego popytu w skali roku - o 9,2 pkt proc. (z 25,8 do 35 proc.)" - napisano w raporcie. 

Obniżone wydatki konsumentów, które hamują potencjał wytwórczy firm, pokazują także inne dane. Zarówno raporty o sprzedaży detalicznej, jak i produkcji w przemyśle są ujemne od początku 2023 r.

Z sierpniowych danych wynika, że pewien impas u konsumentów został przełamany. Odczyt za ostatni miesiąc wakacji był bowiem lepszy od prognozowanego, choć dalej był ujemny. Na przestrzeni 12 miesięcy sprzedaż detaliczna w cenach stałych skurczyła się o 2,7 proc., choć ekonomiści wskazywali możliwy spadek o 3,9 proc. Jednak z wyjątkiem stycznia br. (-0,3 proc.), jest to i tak najbardziej optymistyczny wskaźnik w całym 2023 r.

Gorzej z perspektywy polskiej gospodarki wygląda natomiast sytuacja w przemyśle. Produkcja w sierpniu znowu spadła - ósmy miesiąc z rzędu - o 2 proc., choć konsensus rynkowy zakładał wynik na poziomie -1,7 proc. Oznacza to słaby początek III kw., bo analogiczna sytuacja miała miejsce w lipcu, kiedy to w relacji rocznej odczyt wskazał na ujemne 4 proc., czyli więcej niż prognozowano.  

Zdaniem ekonomistów, światłem w tunelu dla utrzymania dodatniego PKB w bieżącym roku jest właśnie odbicie w wydatkach konsumentów. W drugiej połowie roku klienci mają bardziej ochoczo zostawiać pieniądze w sklepach, czemu ma sprzyjać hamująca inflacja. 

To natomiast ma przełożyć się na ogólny rozwój gospodarki w całym 2023 r. Prognozy ekonomistów wahają się od 0,4 proc. w skali roku (Pekao), do 0,8 proc. zdaniem analityków Credit Agricole. Przypomnijmy, że pierwsze półrocze zakończyło się techniczną recesją. GUS wskazał bowiem, że zarówno w pierwszych trzech miesiącach, jak i na przestrzeni II kw. 2023 r. PKB Polski było ujemne - kolejno -0,3 i -0,5 proc.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dane makroekonomiczne | polska gospodarka | GUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »