Nowe dane o sprzedaży detalicznej. Gospodarka powoli się rozpędza

W maju dynamika sprzedaży detalicznej ponownie wzrosła. W ujęciu rocznym za ubiegły miesiąc wzrost wyniósł 5,4 proc - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Analitycy zakładali odbicie na poziomie 5,7 proc. W cenach stałych sprzedaż wzrosła o 5 proc. rdr.

W kwietniu wzrost sprzedaży detalicznej wyniósł 4,3 proc. rok do roku, choć jeszcze w lutym i w marcu było to odpowiednio 6,7 i 6 proc. Wówczas odczyty były najwyższe od maja 2022 roku, kiedy to poziom inflacji był wysoki, więc konsumenci zaczęli ograniczać swoje wydatki.  

W ujęciu miesięcznym sprzedaż detaliczna spadła o 0,1 proc. Z kolei wartość wskaźnika w cenach stałych wyniosła 5 proc. wobec 4,1 proc. w kwietniu. W tym przypadku odczyt okazał się lepszy od oczekiwań (4,9 proc.).

"Rosnące dochody wspierają sprzedaż"

Największy wzrost sprzedaży notowany w cenach stałych w porównaniu z rokiem ubiegłym odnotowano w przypadku grupy "pojazdy samochodowe, motocykle, części" (o 23,8 proc.). Polacy kupowali też więcej produktów z kategorii "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" (o 10,2 proc.), "paliwa stałe, ciekłe, gazowe" (o 9,0 proc.). 

Reklama

Dane GUS wyraźnie pokazują, że konsumenci są skłonni wydawać więcej niż w minionym roku. Wówczas tylko w październiku odnotowano dodatnią dynamikę sprzedaży detalicznej (2,8 proc. w ujęciu rocznym). Ujemne wartości zaobserwowano przez pozostałą część roku.

Jak zauważyli ekonomiści mBanku wzrost sprzedaży detalicznej pozostaje w konsensusie.

Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego przyznaje, że sytuacja konsumenta powoli ulega poprawie.

Analitycy PKO BP spodziewali się odbicia. "Rekordowo szybko rosnące realne dochody wspierają sprzedaż, aczkolwiek konsumenci pozostają ostrożni i poza wydawaniem (na towary i usługi), odbudowują również oszczędności." - wskazali.

Wartość sprzedaży detalicznej ma bezpośrednie przełożenie na PKB. W tym roku ten czynnik ma szansę napędzić tempo wzrostu gospodarczego, zwłaszcza po słabym roku 2023. Zodnie z prognozami Banku Światowego, PKB Polski powinien urosnąć w tym roku w tempie 2,8 proc. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzedaż detaliczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »